Městečko Sedlice ožilo krajkářskými slavnostmi


Sedlické náměstí opět ožilo tradiční českou kulturou. V centru města se konaly krajkářské slavnosti, které přilákaly stovky návštěvníků.
Tradiční krajkářské slavnosti se v Sedlici u Blatné na Strakonicku konaly již po třetí, letošní ročník se nesl v duchu středověku. Součástí slavností bylo hudební vystoupení kapely Osečanka. O zábavu se postaraly také taneční soubory, například Řepické babči. Návštěvníky ovšem nejvíce zaujal Taneční soubor města Sedlice. A na náměstí samozřejmě nechyběli prodejci s ručně vyráběným zbožím. ,,Nechceme, aby to byla taková ta pouťová tržnice, ale spíš se snažíme o to, aby to mělo vztah i k té krajce a k té historii,“ uvedl starosta Sedlice, Jiří Rod.
Návštěvníci si mohli v budově radnice prohlédnout expozici tradiční Sedlické krajky. Součástí slavností byla i soutěžní výstava, do které svým dílem mohl přispět kdokoliv. Soutěžící pracovali podle tématického zadání, v dětské kategorii bylo úkolem paličkovat pohádkové motivy a dospělí se mohli inspirovat vybraným uměleckým dílem. To ale nebylo jediné, co mohli návštěvníci vidět: pro milovníky krajkářství byla připravena velmi zajímavá výstava z Německa. ,,Je to výstava krajek z přátelské obce v Německu z Tiefenbachu. Je realizovaná v kostele sv. Jakuba. Jde o výrobu krajek, které mají zaměření do církevní oblasti,“ informoval Jiří Rod.
Opravdu velký zájem vyvolal stánek, kde se lidé mohli zapojit do rekordu o nejdelší paličkovaný řetízek v Čechách. Podmínkou bylo vytvořit minimálně deset metrů dlouhou krajku. Tuto hranici se však podařilo výrazně překonat, když vzniklo dílo o délce více než 26 metrů. Zájemců, kteří se chtěli na vytvoření rekordu aktivně podílet, bylo tolik, že museli stát ve frontě. ,,I třeba malý děti si to zkouší, třeba jenom pět centimetrů zkusí, někdo třeba udělal dva metry, takže jde to dobře no.“
účastnice pokusu o rekord,“ popsala průběh jedna z účastnic pokusu o rekord.
Milovníci ručních prací si mohli mimo jiné prohlédnout práci kováře, zakoupit tradiční českou keramiku, navštívit loutkové divadlo a pro hladovce byly připraveny stánky s občerstvením. Velkou zajímavostí byla přehlídka krajkových oděvů a doplňků v podání ochotnického souboru Vavřinec z Kraselova. Návštěvníci Sedlice byli z letošních slavností nadšeni. ,,Mně se tady moc líbí, ale ještě jsme to neprošli celé, takže jsme ještě nebyli na tom hlavním programu, ale zatím se mi nejvíce líbilo to divadlo dole, co tam má slečna loutkářka.“
,,Zaujala mě tady ta řemesla, že prostě i tady v té době, kdy je ta doba moderní se pořád ty ženské většinou tedy zaobírají, ať je to paličkování nebo různá výroba tady z korálků jsme koukali, nádhera prostě.“ (hoť)