Město trápí černé skládky


Teplé počasí přineslo Technickým službám ve Strakonicích práci. Po roztátí sněhu se objevily černé skládky nejen v odstrčených zákoutích, ale i v místech, kde běžně chodí děti nebo kde lidé venčí psi. Pomalu po desítkách by se daly počítat černé skládky, které teď doslova vyrostly po Strakonicích jak houby po dešti. „Černé skládky je neštěstí, lhostejnost, šlendrián. Město stojí poměrně hodně peněz jejich odstraňování, zatímco ty peníze by se daly použít na daleko zajímavější a účelnější věci. Je to bohužel smutné a je to zbytečné, protože náš sběrný dvůr funguje, je otevřen pro veřejnost sedm dní v týdnu,“ konstatoval Pavel Pavel, místostarosta Strakonic.
Na likvidaci černých skládek jde z městského rozpočtu meziročně stále více peněz. Loni se za odstranění všemožných veteší zaplatilo dokonce třikrát více než v roce předešlém. „V loňském roce město muselo vynaložit na likvidaci černých skládek zhruba sto tisíc korun. V roce 2010 se jednalo o necelých třicet čtyři tisíc korun,“ uvedla Radka Mrkvičková z městského úřadu. Paradoxem je, že sběrný dvůr města opravdu slouží lidem sedm dní v týdnu a má tedy otevřeno i o víkendu.
Připomínáme, že nepořádníkům hrozí také nemalá pokuta. „V případě, že černou skládku založí fyzická osoba, tak jí v rámci přestupkového řízení hrozí pokuta až do výše padesáti tisíc korun,“ upozornila Mrkvičková.
Občas černou skládku nahlásí technickým službám kolemjdoucí lidé. Některé řeší strážníci. Například pomáhali likvidovat skládku, kde se nacházely použité injekční jehly. Nejvíce jsou ale s problematikou obeznámeni samotní zaměstnanci technických služeb, kteří už notoricky známá místa mají v malíčku. Jakmile jednu spoušť uklidí, objeví se tam brzy další. „Skládky se vyskytují samozřejmě pravidelně hlavně v lokalitách, kde ten přístup je takový jakoby zastrčený, kde ne každý se objeví. Taková hlavní lokalita samozřejmě je Hole, Podsrp a potom prostor za hasičárnou, za zahrádakmi a u garáží,“ zmínil Viktor Brynda za Technické služby Strakonice.
U nových skládek, které se nacházejí poblíž centra města, trápí hlavně představa, jaké nebezpečí rozlámané sklo a jiný vyhozený odpad představuje pro nejmenší z nás. „Ať už jsou to děti, nebo i domácí zvířata, vyvenčený pes, který nebude na vodítku, takže se tam může i poranit. Takže nebezpečné to určitě je,“ podotkl Brynda. (mav)