Město vyzkouší novinku: bílé kontejnery pro nepotřebné oblečení, obuv a hračky

Přehraj video
Máte ve skříních staré oblečení, které Vám zabírá místo, ale nechcete ho vyhodit jen tak do kontejneru? Potom s vyklízením ještě chvíli počkejte. Město Strakonice v nejbližší době chystá novinku, která umožní ještě více třídit komunální odpad.
Před několika týdny přibyly ke známým kontejnerům na tříděný odpad nové, červené. S jejich využitím mohou občané vytřídit z komunálního odpadu baterie a drobný elektroodpad. Město ale chystá další novinku, díky které by se měl ještě více snížit objem tuhého komunálního odpadu. Nové bílé kontejnery jsou určeny pro oblečení, bytový textil – záclony, závěsy, povlečení, dále obuv, kabelky, tašky a také veškeré hračky, ať už plyšové, dřevěné nebo elektronické. „Oděvy, které se budou ukládat do kontejnerů, by měly být čisté, zabalené v igelitu. Totéž platí pro obuv a hračky,“ uvedl Jaroslav Brůžek z Městského úřadu Strakonice.
Nepotřebné oblečení, obuv a hračky, shromážděné v bílých kontejnerech, tak neskončí na skládce ve Vydlabech, ale poputují do second-handů. Ostatní textilie se zpracují pro průmyslové využití. Ve Strakonicích se nové, více než dva metry vysoké bílé kontejnery objeví hned na několika místech. „Mělo by to být deset míst rovnoměrně rozmístěných po celém městě, abychom pokryli co největší plochu,“ vysvětlil Jaroslav Brůžek.
Dobrá zpráva je, že tato novinka nebude stát městský rozpočet ani korunu. „Město pouze zdarma nabídne pozemek pro umístění kontejneru,“ upřesnil Brůžek.
Desítka nových kontejnerů by měla být ve Strakonicích instalována začátkem května. Prozatím se bude jednat o zkušební provoz. „Uvidíme, jaký budou mít nové kontejnery ohlas u občanů, jak se osvědčí a zda budou funkční. Zhruba po třech měsících uzavřeme zkušební provoz. Pokud budou město i firma souhlasit, pak bílé kontejnery ve Strakonicích zůstanou a budou dál sloužit občanům,“ dodal Jaroslav Brůžek z Městského úřadu Strakonice. (reg)