Zahájení odborné diskuze o tom, jak vytvořit důstojné podmínky k provozování malých televizí v České republice, bylo hlavním cílem první odborné konference Asociace regionálních a lokálních televizí, která se konala v Praze. Mezi zakládající členy této asociace patří například televize Slovácko, východočeská OIK stejně jako Strakonická televize.
Pražské konference se zúčastnily tři desítky zástupců regionálních televizí, představitelů samosprávy i státní správy. Diskutující například představili různé programové formáty malých televizí, hovořili o zdrojích financování i největších problémech, s nimiž se při své činnosti musí regionální televize potýkat. "Asociace má čtrnáct členů a dnešní konference přispěla k tomu, že přijeli další dva, kteří řekli: My jsme potenciální členové, jenom nám řekněte, co máme udělat, abychom se k Vám připojili," uvedl Jan Dudek, předseda Asociace regionálních a lokálních televizí.
Záštitu nad konferencí převzal ministr pro místní rozvoj František Lukl. Podle ministerstva malé televize plní důležitou a nezastupitelnou úlohu zejména v informování veřejnosti o aktuálním dění ve společenském, kulturním a sportovním životě měst, obcí a regionů. “V neposlední řadě mohou cíleně podporovat využití ekonomického potenciálu a tím i napomoci celkovému sociálně ekonomickému rozvoji,” vysvětlil Josef Postránecký z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky.
Účastníci konference v Praze se shodli na tom, že pro posílení pozice malých televizí byl důležitý vznik celoplošného projektu Regionalnitelevize.cz na internetu a vysílání jeho programu prostřednictvím satelitu a v kabelových sítích. Společným cílem v této době zůstává, aby Regionalnitelevize.cz byla i celoplošným terestrickým kanálem, jehož signál se šíří pomocí pozemních vysílačů. “Další a důležitý krok je dostat se do terestrické sítě. A to je o spojení, o lobbingu za regionální televize a o tom dostat se do nejsilnější platformy, což je DVB – T,” vysvětlila Eva Stejskalová, jednatelka Regionální televize s. r. o.
(bob)