Mateřské centrum shání peníze na provoz


Činnost Mateřského centra Beruška ve Strakonicích, které připravuje program pro rodiče s nejmenšími dětmi, se po týdnech nejistoty zejména díky dobrovolníkům opět naplno rozjíždí. Nedořešená však zůstává otázka financování provozu v příštím roce.
Mateřské centrum Beruška se před několika měsíci dostalo do největší krize ve své osmileté historii. Tato nezisková organizace totiž nezískala dotaci od státu, která měla tvořit výraznou část jejího ročního rozpočtu. Nakonec se situaci podařilo vyřešit kromě jiného i díky příspěvkům od Města Strakonice a jiných dárců. Pracovní sílu koordinátorky poskytl úřad práce. Přišla však další potíž. Po letních prázdninách celé pětičlenné představenstvo Berušky nastoupilo do zaměstnání a tak hrozilo, že činnost mateřského centra nebude mít kdo zajišťovat. Naštěstí byl nedávno vyřešen i tento problém. "Nový tým byl zvolen na představenstvu, které proběhlo na počátku září. Do poslední chvíle jsme byli všichni napjatí, jak to dopadne. Naštěstí se přihlásilo dost dobrovolníků, kteří Berušku zachránili," uvedla Petra Staňková, místopředsedkyně MC Beruška.
Na činnosti Berušky se nyní vedle koordinátorky aktivně podílí asi pět maminek a několik dobrovolnic. Jednou z nich je i Jitka Pajdlová, někdejší učitelka v mateřské školce, která je nyní v důchodu. V Berušce vede kreativní výtvarný kroužek. "Slyšela jsem, že Beruška potřebuje nové dobrovolnice a na základě této informace jsem se přihlásila. Přišla jsem se podívat, jak to tady funguje a zapojila jsem se do činnosti," vysvětlila Jitka Pajdlová.
Strakonická Beruška však definitivně vyhráno nemá. Musí totiž opět sehnat více než tři čtvrtě milionu na provoz v příštím roce. Rozhodující přitom bude, zda získá podporu od státu, která tvoří asi dvě třetiny celkových nákladů. Potvrzuje to i místopředsedkyně sdružení Petra Staňková. "Pro nás je důležité, abychom uspěli se žádostí o dotaci, kterou jsme v těchto dnech zaslali na ministerstvo práce a sociálních věcí." (bob)