Městu Strakonice hrozí šestnáctimiliónová pokuta

Přehraj video

Redaktor: Martina Vaněčková, Robert Malota

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových tvrdí, že město Strakonice porušilo smlouvu, na základě které získalo zdarma státní pozemky na Jezárkách. Proto po městu požaduje pokutu ve výši 16,5 miliónu korun. Vedení strakonické radnice však míní, že účel smlouvy dodrželo a se sankcí nesouhlasí. Ministerstvo financí přitom postoj Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) potvrdilo.
Město Strakonice získalo pozemky na Jezárkách v roce 1997 od státu bezúplatně. Podmínkou bylo, že pozemky zůstanou dvacet let v majetku města. Podle smlouvy měl na pozemcích vyrůst domov důchodců a bytové či rodinné domy. Starosta Strakonic Pavel Vondrys dnes konstatuje: „Domov důchodců stojí a zatím všechny pozemky, které se touto smlouvou na město převedly, jsou v majetku města. Bytová výstavba postupně probíhá, je realizována, město tam připravilo pozemky pro výstavbu a zatím vlastně všechny ty pozemky jsou v majetku města."
Jenže Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových chce po městu Strakonice za porušení smlouvy 16,5 milionu korun.. Ředitel územního pracoviště ÚZSVM Č. Budějovice Zdeněk Prokopec k tomu dodává: "Náš úřad, i pan starosta se obrátili na Ministerstvo financí, které tu doložku schvalovalo, s tím, zda je porušována podstata bezúplatného převodu. Ministerstvo, kolegium ministra a ministerstvo financí jako schvalovací ministerstvo potvrdilo naše stanovisko, že podmínky jsou porušovány a že jsme povinni ze zákona uplatnit smluvní pokutu."
Rozpor se týká tří parcel nad domovem důchodců a směny pozemků provedené v zadní části Jezárek, kde byly původně dva pozemky v soukromém vlastnictví. Starosta Strakonic vysvětluje: "Řádově jsou to zhruba desítky metrů čtverečních, které jsme směnili tak, abychom mohli provést zasíťování a postavit komunikace. Bez toho nebylo možné ty projekty realizovat. Takže pokud by se ta drobná dílčí směna neprovedla, tak dneska ještě nebyly pozemky na Jezárkách připraveny k výstavbě. Byla tam část příjezdové komunikace do lokality Jezárek a je část komunikace, která lokalitu Jezárky obsluhuje, to znamená - tudy vedou komunikace, sítě. Když už se směňovalo, tak se samozřejmě ty směny doplnily tak, aby tady vznikaly smysluplné parcely, doplněné na hranice. Ale na druhou stranu nebyla to žádná spekulativní směna, tak jak by někdo předpokládal, byla to čistě směna, která směřovala k naplnění smlouvy."
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových už porušení takových smluv řešil i u jiných obcí. Ty ale předem daly vědět, že je pro ně výhodnější pozemky rovnou prodat a pokutu uhradily. "Obce požádají předem a zaplatí smluvní pokutu s tím, že pozemek potom realizují a je to pro ně prospěšnější. Těch případů bych napočítal deset, co jsem já zažil jenom na okresu Písek,"
uvádí ředitel územního pracoviště ÚZSVM Č. Budějovice.
Na to ale město Strakonice nepřistoupilo. "Já tvrdím, a nechávali jsme si to i předběžně posoudit právními odborníky, že nedošlo ze strany města k porušení smluv. Naopak - snažili jsme se vždycky naplnit smlouvy v plném znění tak, jak byly uzavřeny," odmítá postih starosta Strakonic.
Úřad ale také trvá na svém. "My k tomu přistupujeme jako úředníci, my jsme povinni požádat, v případě že město nevyhoví zažalovat a potom je otázka dalšího jednání mezi městem a ministerstvem financí, jestli promine smluvní pokutu. A denně čteme v novinách, že je možnost, jak soukromníkovi, městu nebo podniku smluvní pokutu odpustit nebo snížit atd.," objasňuje Zdeněk Prokopec, ředitel územního pracoviště ÚZSVM Č. Budějovice.