Mezinárodní dudácký festival v roce 1986

Přehraj video

Komentář: Robert Malota

Už jen několik dnů zbývá do zahájení XVIII. Mezinárodního dudáckého festivalu, který je největší kulturní akcí ve Strakonicích v tomto roce. V následujícím příspěvku, který natočil strakonický filmař Miroslav Kubička, uvidíte záběry ze setkání dudáků před dvaadvaceti lety.
Na VIII. Mezinárodní dudácký festival přijelo do Strakonic asi sedm stovek účinkujících. Divákům se představilo devět zahraničních a šestnáct domácích souborů a navíc ještě 55 dudáků – jednotlivců. Vůbec poprvé ve Strakonicích vystoupil soubor ze Španělska. Jmenoval se Brincadeira, byl ze Santiaga de Kompostela a předvedl strhující podívanou v pestrobarevných krojích, když tance a lidové písně z oblasti Galicie doprovázel rytmickou hudbou, v níž vedle dud a píšťal vynikaly zejména bicí nástroje.
K dalším „exotickým“ účastníkům festivalu patřil čtyřicetičlenný soubor Giovani Arper di Villa Latina ze severní Itálie stejně jako řecký soubor z města Yonia či Bulhaři z Plevenu. Samozřejmě na jihu Čech opět nemohl chybět anglický dudák John Foerster Charlton, který se od roku 1967 účastnil všech dudáckých přehlídek ve Strakonicích. Tentokrát však s sebou poprvé přivezl svého krajana Neila Smithe. Tento sympatický vousáč po Charltonově tragické smrti převzal štafetu od svého staršího kolegy a dodnes publikum ve Strakonicích baví česky zpívanými písněmi a vřelým vztahem ke zdejšímu pivu. Vedle dvou Ostrovanů reprezentovala západní Evropu ještě trojice francouzských dudáků, kteří do tehdejšího Československa přijeli vůbec poprvé. A vzdálenější hosty jako vždy doplňovali zástupci okolních socialistických států – Lužičtí Srbové z NDR, Maďaři a Poláci.
Dudácký festival se v polovině 80. let minulého století, tedy v době vrcholící husákovské normalizace, samozřejmě nevyhnul politizaci. V klatbě, která trvala od roku 1970, byl ještě stále spoluzakladatel této akce Josef Režný. Nejenom, že se neobjevil v programové komisi, ale například v okresních novinách Budovatel, které se festivalu podrobně věnovaly, bylo jeho jméno zmíněno pouze jedenkrát v okrajových souvislostech.
Na druhé straně názvy jednotlivých festivalových pořadů překypovaly hesly tak typickými pro tehdejší režim – jako například Za mír a přátelství mezi národy, Ať v míru zní naše píseň, Z národů ač jsme různých.
A ještě perlička na závěr. Dudácký festival v roce 1986 oficiálně začínal 21. srpna – nikoli však kasacím, ale divadelním představením Strakonický dudák. Organizátoři nechtěli riskovat velké srocení obyvatelstva v den, na který připadá výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Jako kouzlo nechtěného pak působí fakt, že první večerní koncert v pátek 22. srpna dostal název „V bratrském rytmu – účinkují zahraniční soubory socialistických států“.