Návštěvníci knihovny listovali historickými publikacemi


Výjimečnou šanci prolistovat si unikátní historické publikace měli v polovině března návštěvníci Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích. Možnosti dotknout se vzácných tisků v průběhu sedmi hodin využily desítky lidí.
Akci pod názvem Historie všemi smysly připravila strakonická knihovna u příležitosti 170. výročí svého založení. Odborníci z oddělení historických fondů Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích do Strakonic přivezli jedny knižní desky z pozdně gotického období se speciálním kováním a k tomu čtyři historické publikace. „Naším záměrem bylo, aby historie byla lidem přístupnější. Aby si ji mohli takzvaně osahat, protože takové vzácné knihy mají k dispozici vždy jen za sklem vitrín a nebo je mohou vidět třeba v televizi a dnes už i na internetu,“ uvedla Andrea Karlovcová, ředitelka Šmidingerovy knihovny.
Zájemci se tak mohli ve Strakonicích bezprostředně seznámit například s jednodílným vydáním Bible kralické z roku 1613. Velkou pozornost poutala i vůbec nejstarší kniha vytištěná na území jižních Čech – Summa, kterou ve 13. století napsal arcibiskup Albert Veliký z německého Kolína a v roce 1484 ji ve Vimperku vytiskl tiskař Johann Alakraw. Čtenářsky atraktivní byl částečně kolorovaný Atlas světa z konce 18. století. Objemná publikace tištěná z mědirytové desky kromě jiného překvapila přesností map Starého světa a stejně jako další historické knihy vyvolala řadu otázek ze strany návštěvníků. „Občas se setkáváme s docela odbornými dotazy třeba z papírenské oblasti. Lidé se třeba zajímají, jakým způsobem se restaurují staré dokumenty, jak se s nimi zachází, jak se skladují a podobně,“ dodal Ivo Kareš, ředitel Jihočeské vědecké knihovny.
Historická hodnota takto starých knih je velmi vysoká a jejich cena začíná v řádech desetitisíců. Při veřejné prezentaci těchto publikací je proto třeba dodržovat přísná pravidla. Například kniha nikdy nesmí zůstat bez dozoru, aby se předešlo jejímu poškození či dokonce krádeži. „Samozřejmě na tyto knihy je možné sahat pouze v rukavicích, aby nemohlo dojít ke kontaminaci potem a podobně,“ dodal ředitel Kareš.
Strakonice nebyly prvním městem, ve kterém Jihočeská vědecká knihovna vzácné tisky tímto způsobem představila. Podobná akce se už před rokem odehrála v Českých Budějovicích, na podzim 2012 si cenné publikace mohli prolistovat i návštěvníci Prachatické knihovny. Přitom není vyloučeno, že se takto staré tisky do Šmidingerovy knihovny v dohledné době opět vrátí. „Ze zájmu návštěvníků usuzujeme, že tuto výstavu můžeme pozvat znovu. Netroufnu si říct, jestli to bude ještě letos nebo příští rok, ale pokud bude Jihočeská vědecká knihovna souhlasit, tak k tomu určitě dojde,“ uvedla Andrea Karlovcová, ředitelka Šmidingerovy knihovny. (bob)