Návrh na sloučení dvou středních škol vyvolal vlnu nesouhlasu

Přehraj video
Střední školství ve Strakonicích se do budoucna pravděpodobně výrazně změní. Rada Jihočeského kraje totiž doporučila sloučit tamější střední průmyslovou školu a střední školu řemesel a služeb. Proti tomuto návrhu se však ve městě zvedla vlna nesouhlasu. Konečné slovo v této záležitosti bude mít krajské zastupitelstvo.
Optimalizace sítě středních škol je oficiální název pro slučování jednotlivých středních škol v kraji. Rada Jihočeského kraje minulý týden doporučila schválit sloučení středních škol a učilišť v šesti případech. Jednou z takzvaných optimalizačních karet je i navrhované spojení Vyšší odborné školy a střední průmyslové školy se Střední školou řemesel a služeb ve Strakonicích. Radnice tento zásah do středního školství vůbec nečekala. „Tuto informaci jsme se bohužel dozvěděli poprvé 11. května, tedy ani ne týden předtím, kdy měla tuto záležitost projednávat rada kraje,“ dodal starosta Strakonic Pavel Vondrys.
Obě školy mají ve Strakonicích dlouholetou tradici. Střední průmyslová škola, která je jednou ze tří škol svého druhu v Jihočeském kraji, oslavila v loňském roce 50 let existence. Střední škola řemesel a služeb se pyšní již více jak stoletou tradicí. „Tyto dvě školy by měly existovat naprosto odděleně. Střední průmyslová škola a její technické odborné předměty i učiliště se svým zaměřením by měly zůstat zachovány,“ vyjádřila nesouhlas se slučováním místostarostka Strakonic Ivana Říhová.
Proti slučování je i Radek Sosna, jehož syn navštěvuje Vyšší odbornou školu a střední průmyslovou školu ve Strakonicích. „Strakonice si zaslouží samostatnou průmyslovou školu už z toho důvodu, že kromě gymnázia tady není jiná odborná střední škola zřizovaná krajským úřadem.“
Jedním z argumentů kraje, proč by ke sloučení mělo dojít, je ekonomická úspora a demografický vývoj, kdy do prvních ročníků středních škol nastupuje stále méně studentů. Ředitel Střední školy řemesel a služeb Emanuel Pavelka s tímto návrhem zásadně nesouhlasí a v případě průmyslovky navrhuje i jiné řešení: „Střední škola řemesel a služeb slučování vůbec nepotřebuje. Máme dostatek žáků a jsme finančně stabilizovaní. Pokud kraj vyhlašuje podporu technického školství, měl by střední průmyslovou školu podržet a třeba i finančně podpořit tak, aby mohla existovat i s menším počtem žáků ve třídách, než je normativ.“
To, že technické vzdělání je v současnosti jedno z nejžádanějších, potvrzuje i ředitel Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Strakonicích Petr Wágner: „Není týden, aby netelefonovala nějaká firma s dotazem, zda nemáme absolventy. Dotazují se, kam absolventi šli. Shánějí absolventy technických oborů.“
Město mělo pouze necelý týden k tomu, aby informovalo veřejnost, pedagogy, žáky i jejich rodiče o chystaném záměru sloučení. Z tohoto důvodu vznikla petice. Od pátku 13. do pondělí 16. května ji podepsalo téměř 4300 občanů. Jedním z argumentů proti sloučení obou škol byla potenciální likvidace střední průmyslové školy. „Příkladem z minulosti může být sloučení fezárenského učiliště se strojírenským. V současnosti nezbyl ani jediný obor, který byl dříve na fezárenském učilišti, tudíž došlo k faktické likvidaci školy,“ připomněl Radek Sosna. Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola ale tvrdí opak: „Nedochází k žádné likvidaci technického školství, jak je bohužel mylně interpretováno. V návrhu je předloženo sloučení stávající vyšší odborné školy a střední průmyslové školy se střední odbornou školou a naopak tímto sloučením sledujeme zachování technického školství ve Strakonicích a jeho udržení do budoucna. Dvě samostatné školy, konkrétně střední průmyslová škola, by neměla do budoucna šanci na přežití.“
Podle kraje by nástupnickou organizací po sloučení obou škol byla škola s názvem Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední škola řemesel a služeb. Z průmyslové školy by zůstaly zachovány obory Obalová technika a Strojírenství. Z nabídky by zmizel obor Technické lyceum, o který byl v posledních dvou letech malý zájem.
K případnému spojení by mělo dojít na začátku příštího roku. Zda k tomuto kroku dojde, se Strakonice dozví na konci května. Vedení města i rodiče jsou připraveni i nadále bojovat za zachování samostatnosti obou středních škol. „Rada kraje má v tomto případě pouze doporučující stanovisko a rozhodující slovo má celé zastupitelstvo, které se bude konat na konci května. V každém případě se na jednání zastupitelstva pojedu podívat a budu se snažit, abych tam mohl aktivně vystoupit,“ vysvětlil Pavel Vondrys.
Boj o udržení samostatnosti obou škol nevzdává ani Radek Sosna: „Nejsem ve spojení s ostatními rodiči, ale chtěl bych je i tímto vyzvat, aby ještě nebrali rozhodnutí jako konečné a snažili se bojovat, abychom samostatnost školy prosadili.“ (reg)