Nemocnice otevřela pavilon operačních oborů


Strakonická nemocnice učinila rozhodující krok na cestě k modernímu zdravotnickému zařízení. Slavnostním otevřením nového pavilonu operačních oborů vyvrcholila řada rozsáhlých stavebních akcí za stovky miliónů korun.
Přístavba a rekonstrukce operačních sálů a multioborové jednotky intenzivní péče a k tomu ještě rekonstrukce lůžkového fondu – to všechno bylo obsahem dalších dvou etap projektu, který navázal na etapu úvodní - vybudování jižního křídla chirurgického pavilonu z roku 2010. Letos dokončená stavba byla neobyčejně náročná nejenom z hlediska projektového, ale i pokud jde o financování. Celkové náklady dosáhly výše 261 milionů korun, přičemž asi 100 miliónů zaplatí Jihočeský kraj a zbytek uhradí Evropská unie společně s menším podílem samotné nemocnice. "Kdybychom neměli podporu Jihočeského kraje a zároveň neměli firmu, která nás prováděla celým projektem a připravila dokumentaci, abychom mohli podat úspěšnou žádost do Regionálního operačního programu, tak sama nemocnice by si s tím určitě neporadila," řekl Luboš Kvapil, ekonomický náměstek Nemocnice Strakonice.
V moderním objektu budou kromě jiného například čtyři centrální operační sály, dále multioborová jednotka intenzivní péče, pokoje pro pacienty odpovídající evropskému standardu, lůžková část gynekologie s porodnicí stejně jako řada odborných pracovišť. Nemocnice tak získala celek, který je založen na centralizaci činností, což přinese efektivnější provoz. Daní za to ovšem byl dlouhodobý stavební ruch s řadou negativních projevů, které se dotkly mnoha pracovišť. "Oddělení rentgenu dostalo asi největší zátěž po dobu rekonstrukce: pokud jde například o prach, hluk a podobně, když se připojovaly vodovodní řady, topné systémy, vzduchotechnika a tak dále," uvedl Karel Matas, vedoucí technického odboru Nemocnice Strakonice.
Se ztíženými podmínkami se přitom musel vyrovnávat nejenom zdravotnický personál, ale i pacienti z celého okresu a okolních oblastí, kteří služby strakonické nemocnice využívají. "Já bych chtěl velmi poděkovat především našim pacientům, kteří tolerovali několikaletý pobyt v nemocnici = na staveništi. Když se měnily různé vstupy do budov, když se měnila různá místa, ve kterých jednotlivé odbornosti působily, tak se od nás neodvrátili. A za to jim ještě jednou velmi děkuji," zdůraznil Tomáš Fiala, ředitel Nemocnice Strakonice.
Vedle dostavby pavilonu operačních oborů v nemocnici vrcholí další stavební akce: takzvaná ekologizace se týká deseti budov a vedle zateplení zahrnuje i výměnu oken a vchodových dveří a zavedení moderního systému regulace energií. Investici ve výši 134 miliónů korun podpořily Státní fond životního prostředí i Jihočeský kraj. Jejím důsledkem by měly být značné úspory při vytápění nemocničního areálu – odhadem až 9000 GJ za rok. „Předpokládáme úspory kolem třiceti procent. To znamená, že návratnost investice by se měla počítat v řádech let a nikoli desetiletí," dodal Luboš Kvapil.
To nejdůležitější ze stavebního hlediska má strakonická nemocnice za sebou. Neznamená to však, že by její vedení pro další léta již nic nechystalo. Už příští rok zřejmě dojde k přesunu rehabilitačního oddělení do prostor bývalého gynekologicko – porodnického pavilonu. A v delším časovém výhledu se uvažuje i o jiných akcích. „Do budoucna bychom měli napřít svou aktivitu směrem k opravě komunikací, které jsou poničené - jak léty, tak stavbou - a vytvořit i dostatek parkovacích míst pro naše návštěvníky a pacienty," řekl ředitel nemocnice Tomáš Fiala. (bob)