Neplatiči dluží městu za nájem téměř dva milióny korun

Přehraj video
Šest lidí žijících ve Strakonicích musí v průběhu dubna uhradit svůj dluh na nájemném, jinak přijde o bydlení. Kolik dlužníků řeší rada města ročně a jaká část peněz z nájmů v městské kase chybí?
Město Strakonice vlastní v současné době 669 bytů. Zaplacením nájemného přibude ročně do městské kasy téměř dvacet a půl miliónu korun. Ne všichni ale nájem řádně platí. Město má v současnosti u nájemníků pohledávku ve výši jednoho miliónu sedmi set padesáti tisíc korun. Před osmi lety byl ale dluh přibližně 6 miliónů korun.
"Zatímco v minulosti byly technické služby, potažmo i město vůči dlužníkům tak trochu bezzubé, dnes můžeme využívat služby právníka, který řeší další kroky a pakliže neuspěje, využije exekuční firmu a dochází ke značnému zrychlení při řešení dluhů," vysvětlil místostarosta Strakonic Pavel Pavel. Rada města řeší přibližně 30 lidí ročně, kterým hrozí neprodloužení nájemní smlouvy, většina z nich ale na poslední chvíli zaplatí. Město však přistoupilo i k dalším krokům, jak se vyvarovat narůstání dluhů za nájemné. Zhruba před sedmi lety byl zaveden jiný mechanismus při uzavírání nových smluv. Ty jsou s nájemcem podepisovány pouze na rok. Prodloužení smlouvy je dáno striktními podmínkami. "Stačí, když nájemník dluží za jeden měsíc, třeba za ten poslední a smlouva se mu neobnoví. V případě, že dluh do konce platnosti smlouvy uhradí, obnovuje se mu smlouva automaticky na další rok," doplnila Jana Hůdová z Technických služeb Strakonice.
Jestliže nedojde k doplacení nájemného v době trvání smlouvy, má nájemník přibližně 14 dní na to, aby byt vyklidil. Pokud tak neučiní, přebírá jeho případ právník, který s městem spolupracuje a vyklizení bytu je nařízeno soudně. Stejný princip funguje i u nájemníků se smlouvou na dobu neurčitou. Ti jsou na své dluhy nejprve upozorněni upomínkami, poté platebním rozkazem a nakonec se nevyhnou exekuci. Takových případů řeší Technické služby přibližně 50. Rada na závěr je proto jasná: raději řešit menší dluhy hned a nevyhýbat se komunikaci s úřady, než je nechat narůst do olbřímích rozměrů a mít na osobních věcech nálepku „exekučně zabaveno“. (reg)