Neukázněných řidičů přibývá, policisté chystají další bezpečnostní akce


Vývoj dopravní nehodovosti v letošním roce je varující. To platí nejenom pro Českou republiku a Jihočeský kraj, ale i pro Strakonicko. Policisté se s tím však nehodlají smířit.
Nejnovější statistické údaje z českých silnic nejsou nijak optimistické. Například v rámci Jihočeského kraje při dopravních nehodách od ledna do poloviny července zemřelo již 46 osob, zatímco za celý loňský rok to bylo 54 lidí. Na Strakonicku přišly o život čtyři osoby a během prvních šesti měsíců roku 2014 zde policisté museli vyjíždět ke 156 nehodám. Způsobená škoda dosáhla hranice 59 miliónů korun. „Následky jsou opravdu tragické. Alarmující jsou především počty smrtelných nehod,“ zdůraznila Jaromíra Nováková, tisková mluvčí územního odboru Policie ČR Strakonice.
Na vině je zejména neukázněnost či nepozornost řidičů. Jen letos bylo na Strakonicku způsobeno 23 nehod pod vlivem alkoholu. Jeden příklad za všechny: koncem června se u Katovic vybourala devatenáctiletá dívka. Policisté u ní následně provedenou dechovou zkouškou zjistili téměř dvě promile alkoholu. Mnoho motoristů pak silnice zaměňuje za závodní dráhu. Potvrzují to i prázdninové dopravně bezpečnostní akce na Strakonicku. Policisté od konce června do poloviny července zkontrolovali 565 vozidel, u více než čtvrtiny zjistili dopravní přestupek, nejčastěji – u padesáti řidičů – šlo o porušení stanovené rychlosti, v některých případech i výrazným způsobem. „Například u Radčic jeden z řidičů překročil rychlost o několik desítek kilometrů, když na předepsané sedmdesátikilometrové rychlosti jel 150 kilometrů za hodinu,“ upřesnila Jaromíra Nováková.
Vzhledem k současné neutěšené situaci na českých silnicích hodlají policisté v dopravně bezpečnostních akcích pokračovat. Kontroly budou probíhat přes celé léto a policisté se v nich zaměří zejména na řidiče motorových vozidel. „Důležité je, aby si sami řidiči uvědomili, že mají jezdit podle pravidel, opatrně a ohleduplně,“ dodala Jaromíra Nováková.
(bob)