Nevidomí představili pomůcky, které jim usnadňují život

Přehraj video
Nevidí a přesto čtou noviny, pracují s počítačem, vyhledávají na internetu. Speciální pomůcky umožňují nevidomým a slabozrakým vykonávat běžné denní činnosti. Minulý týden si tyto pomůcky mohli prohlédnout a vyzkoušet například studenti Střední školy ve Volyni.
Dvoudenní akci připravila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ve spolupráci se Spektrou Praha VDN a Tyflokabinetem České Budějovice. Právě pracovníci Spektry Praha přivezli do Strakonic na ukázku například televizní lupy, digitální čtecí zařízení a speciálně upravené počítače s hlasovými výstupy.
Cíl této akce je podle Jiřího Maříka jasný. „Chceme ukázat široké veřejnosti, jak může zrakově postižený pracovat s těmito pomůckami a jak může bez pomoci druhé osoby získávat informace a například se spojovat s celým světem pomocí internetu,“ přiblížil význam akce nevidomý Jiří Mařík.
Pomůcky, které nevidomým zásadním způsobem ulehčují každodenní život, přitom vůbec nejsou levnou záležitostí. Například zařízení, které se tak trochu podobá tiskárně a dokáže převést text z počítače na papír v podobě Braillského písma, vyjde zhruba na sto tisíc. Práci s počítačem usnadňuje také takzvaný Braillský řádek. Jeho cena se pohybuje okolo 70 tisíc. „Z počítače jde do braillského řádku signál o tom, co je zrovna vidět aktivně pod kurzorem a to se analogicky zobrazí na řádku, kde to hmatem přečtu,“ vysvětlil Vladimír Dvořák, jak mu pomáhá toto zařízení.
S pomůckami se seznámili mimo jiné i studenti se zaměřením na veřejnoprávní a sociální činnost. Právě oni možná budou za několik let vyřizovat žádosti o přidělení příspěvku na zakoupení těchto pomůcek, které jsou pro nevidomé takřka nepostradatelné. (reg)