Nová propust umožní vodákům bezpečnou cestu


Vodáci, kteří hodlají příští rok splouvat Otavu, se v úseku Strakonic mohou těšit na bezpečnější a plynulejší cestu. Umožní jim to upravený jez na Křemelce.
Až dosud byl tento strakonický jez, ležící u zimního stadionu, postrachem vodáků. Vodní válec, který se pod jezem tvoří, totiž v minulosti už několika lidem proměnil turistický zážitek v boj o holý život, přičemž některé případy skončily tragicky. Povodí Vltavy proto letos nechalo jez na Křemelce upravit. Při levém břehu Otavy přibyla kombinovaná propust pro vodáky a ryby.
Voda je zpomalená soustavou kartáčů, které jsou ve dně propusti, takže zpomaluje proud natolik, aby umožnila rybám překonat propust proti proudu a vodáci po proudu to bez problémů sjedou,“ vysvětlil Martin Poláček z Povodí Vltavy. Stavební úpravy jezu, které byly součástí komplexu protipovodňových opatření ve Strakonicích, stály téměř pět milionů korun a ze svých prostředků je uhradilo Povodí Vltavy. Stavba už také prošla technickou přejímkou, při níž se také ověřovalo, zda je propust funkční. Ke kolaudaci pak dojde v průběhu listopadu. „V tuto chvíli aktuálně neplánujeme žádné další stavby na Otavě. Ale zásadně: pokud budeme přistupovat k rekonstrukcím jezů, pak vždy součástí jezu – pokud je to na vodácké trase – bude propust pro vodáky,“ dodal Martin Poláček. (bob)