Oční oddělení má modernější podobu

Přehraj video
Redaktor: Regina Auterská
Kamera: Jaroslav Landsinger
Služby poskytované strakonickou nemocnicí se opět zkvalitnily. Tentokrát změnu k lepšímu zaznamenají především pacienti očního oddělení. To prošlo na přelomu roku zásadní modernizací.
Prostory očního oddělení se před 17 lety přestěhovaly z objektu za parkem do pavilonu v severní části nemocničního areálu. Oddělení, kterému v přízemí budovy patřilo tzv. krátké a dlouhé křídlo, od té doby neprošlo žádnou změnou či rekonstrukcí. Ordinace a ambulance byla umístěna v krátkém křídle, zatímco dlouhé křídlo bylo řešeno jako klasická lůžková část. Rekonstrukce a modernizace sjednotily celé oddělení do jednoho celku. Tato změna, kterou oddělení prošlo na přelomu let 2009 a 2010, zapadá do plánu novodobé podoby nemocnice. Tu nám přiblížil ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala: "V současné době je trend provádět co nejvíce zákroků ambulantně. Tomu jsme se přizpůsobili, a proto jsme významně zmenšili lůžkovou část očního oddělení a koncentrovali jsme vyšetřovací linky, vyšetřovací postupy a ambulance právě do jednoho křídla."
Od 1. ledna letošního roku tak oční oddělení působí v nových prostorách a s novým názvem - Centrum péče o zrak. Ten lépe vystihuje podstatu jeho současné podoby. S novým kabátem se zlepšila i diagnostika očních onemocnění. K Heidelberskému retina tomografu, který provádí sken očního pozadí a slouží ke včasnému rozpoznání glaukomu, neboli zeleného zákalu přibyl další vyšetřovací přístroj. Optická koherentní tomografie vyšetřuje vrstvy sítnice a odhaluje především změny způsobené věkem, které běžné oční vyšetření není schopné rozpoznat. Pacient tak může být včas odeslán na další léčení. Značná výhoda nového uspořádání Centra péče o zrak tedy podle ředitele Fialy spočívá v rychlejším rozpoznání příčin zdravotních problémů. Ve většině případů nemusejí být pacienti ani hospitalizováni, vyšetření lze provádět ambulantně. Primářka Jindra Říhová vidí zlepšení i v přístupu k pacientovi: "Vytvořili jsme vícero ordinací ambulantních, čili ta péče, ten kontakt s lékařem bude důvěrnější, bude víc v klidu, nebude tak chaotický."
V současné době tedy Centrum péče o zrak disponuje 4 běžnými ambulancemi plus speciálními vyšetřovacími přístroji. Zachovány zůstaly tři pokoje s osmi lůžky. Stavebními úpravami prošel i operační sál, zmodernizován byl vstupní filtr, čímž se zkvalitnilo zachování čistoty. Další nezanedbatelnou výhodu sloučení lůžkové a ambulantní části vidí ředitel Fiala i v ekonomických úsporách: "Oční oddělení přestává obývat celé krátké křídlo, to znamená, že úspora provozních nákladů přijde a to především na položce energie, to znamená topení a svícení..."
Celá akce, kterou si nemocnice financovala z vlastních zdrojů, stála 400 tisíc korun. Nové centrum bude sloužit pacientům z okresů Strakonice, Písek a Prachatice. Do budoucna plánuje vedení strakonické nemocnice k optickému tomografu zakoupit i takzvanou angiografickou jednotku, která provede rentgenové vyšetření, a tím zjistí, nakolik je cévně zásobeno oko pacienta. Pak by oční oddělení ve Strakonicích fungovalo v plném rozsahu i jako diagnostické centrum. A takových pracovišť je v České republice zatím jen pět.