Občané diskutovali o životním prostředí


Strakonice čistější a krásnější – takové bylo téma pátého Jarního setkání občanů s vedením města. Účastníci této akce se nejenom dozvěděli řadu zajímavostí z oblasti životního prostředí, ale sami mohli do diskuse přispět řadou podnětů a připomínek.
Březnová beseda v Rytířském sále strakonického hradu začala projekcí snímků, které dokumentovaly, jakým způsobem se v minulých letech ve Strakonicích měnila některá veřejná prostranství, pokud jde o úpravy zeleně a květinovou výzdobu. Na otázku, zda rozsáhlá výsadba květin, která je pro město typická, není příliš velkým luxusem, zástupci městského úřadu vysvětlili, že údržba trávníků je výrazně nákladnější. „Na zeleň ve městě, pokud jde o údržbu trávníků a květin dohromady, utratíme ročně zhruba kolem dvanácti miliónů korun. Přibližně jednu desetinu rozpočtu tvoří kytky. Výsadba květin ve městě rovná se jedno posečení trávy ve městě. Takže jedna seč ve Strakonicích stojí zhruba milion korun,“ upřesnil Jaroslav Brůžek z Městského úřadu Strakonice.
Vedle prezentace několika projektů, které jsou zaměřeny na ekologii a jimiž se zabývá odbor životního prostředí, dětské zastupitelstvo a Ekoporadna při Šmidingerově knihovně, přišly na řadu i konkrétní podněty ze strany občanů. Část debaty se například točila kolem situace, která panuje na Velkém náměstí po jeho rekonstrukci. Jeden z diskutujících si stěžoval, že náměstí opět ovládly automobily, které ho nejen poškozují, ale i znepříjemňují pobyt chodcům: „Projektant umístil odpočinkové plochy mezi parkující auta, takže když tam někdo přijde a sedne si, ani se nemůže opřít, aby si odpočinul. Musí čichat zplodiny přijíždějících a odjíždějících automobilů!“
Strakonický starosta Pavel Vondrys připomněl, že se zúčastnil i jiných setkání k problematice Velkého náměstí a při nich se naopak místní obchodníci rozčilovali, že automobily jsou z městského centra v přehnané míře vytlačovány, což má negativní vliv na jejich podnikání. „Takže ono je opravdu složité hledat rovnováhu a míru toho, co ještě umožnit a co ne…,“ uvedl starosta Pavel Vondrys.
Každopádně po více než dvou hodinách Jarního setkání s občany se většina účastníků besedy rozcházela s pocitem, že taková akce má smysl. A spokojeni s aktivním přístupem diskutujících byli rovněž pracovníci městského úřadu, kteří mají životní prostředí ve Strakonicích na starosti. „Každá zpětná vazba je pro pracovníky města dobrá. Podněty jsou sbírány, je na ně reagováno. My si vážíme toho, že občané mají zájem o své okolí,“ zdůraznil Ondřej Feit z Městského úřadu Strakonice. (bob)