Občanské sdružení Fokus pomáhá duševně nemocným lidem

Přehraj video
Redaktor: Regina Auterská
Kamera: Jaroslav Landsinger
Občanské sdružení pro péči o duševně nemocné Fokus Písek otevřelo právě před rokem svoji pobočku i ve Strakonicích. Vydali jsme se na návštěvu zjistit, jak uplynulý rok hodnotí pracovníci Fokusu i uživatelé jeho služeb a jaké mají plány do budoucna.
Občanské sdružení pro péči o duševně nemocné Fokus Písek funguje v rámci sociální rehabilitace. Pomáhá tak například lidem trpícím schizofrenií, maniodepresí nebo poruchou osobnosti. Strakonická pobočka Fokusu vznikla před rokem - tedy v březnu 2009 ve Strakonicích na vlastní žádost klientů bývalého sdružení Polidon. Ten ve Strakonicích zrušil svou činnost přibližně před třemi lety a duševně nemocným lidem, kterým pomáhal, začala chybět pravidelná setkání. Kontaktovali proto sdružení Fokus v Písku, který jim vyšel vstříc, což s potěšením kvituje jedna z klientek, Naděžda Pešková: "Jsem velice ráda, že Fokus ve Strakonicích vznikl, protože téměř tři roky zde nic nebylo. V té době byl Fokus pouze v Písku, tak jsme jezdili jednou nebo dvakrát týdně tam."
Fokus sídlí ve Strakonicích v Bezděkovské ulici. Zpočátku do strakonického centra docházelo přibližně 7 uživatelů, nyní jich je zaregistrováno 33. Fokus také rozšířil své služby klientům. První půlrok mohli klienti navštívit sdružení pouze dvakrát týdně, od října je otevřeno od pondělí do pátku.
Vedoucí pobočky Petra Krejsová vidí pozitivní vliv Fokusu zejména v sociální oblasti: "Určitě se tady upevňují sociální vztahy. Potkávají se tady lidé, kteří mají podobné problémy, a my si tady o tom povídáme. Myslím si, že je to pro ně prospěšné, povídat si společně o svých problémech, protože ostatní lidé jim nerozumí." Připravený program je skutečně bohatý. Zájemci si mohou vybrat ze široké nabídky: od počítačových kurzů, přes různé arteterapie, kroužek Dovedných rukou, návštěvu Solné jeskyně, cvičení na míčích, zpívání a hraní na hudební nástroje až po společenské hry. My jsme Fokus navštívili v pondělí, kdy se koná jeden z nejoblíbenějších kurzů. To potvrdila i další z klientek Mirka Bazalová: "Ze všeho nejvíc mě tady baví vaření, protože je to užitečná dovednost do života. Také je dobré, že jsme tady pospolu, že si povídáme a učíme se vycházet v kolektivu." Helena Tůmová souhlasí a dodává: "Dnes vaříme špízy, česnečku a bramborovou kaši. Vaření mě moc baví, hlavně to posezení s lidmi a povídání si. Je to zábavný." Paní Tůmová zároveň oceňuje, že pracovnice sdružení jí a všem ostatním pomáhají, zvedají sebevědomí a například také učí umění říci "ne". Kurz na toto téma by ostatně potěšil i Mirku Bazalovou: "Co bych nového uvítala v našem programu? Možná kurz asertivního chování. Abychom si osvojili asertivní chování a chování ve společnosti celkově." Strakonická pobočka úzce spolupracuje se svojí píseckou základnou. Loni se například zástupci Fokusu v Českých Budějovicích zúčastnili velkého pingpongového turnaje, který strakoničtí borci jako skupina vyhráli na plné čáře. Navíc zlato v jednotlivcích vybojoval Jiří Vondra taktéž ze Strakonic.
A jaké jsou plány strakonického Fokusu do budoucna? "Chceme rozjet ve Strakonicích terénní sociální rehabilitaci a čeká nás projekt z Evropské unie o rekvalifikačních kursech," uvedla Petra Krejsová. Do projektu s názvem Most do budoucnosti bude zařazeno 30 klientů Fokusu ze Strakonic, Písku, Českých Budějovic a Tábora. Vybraných patnáct absolvuje rekvalifikační kurzy a šest nejlepších pak bude Fokusem zaměstnáno na poloviční úvazek.