Obce čekají na peníze z evropských fondů

Přehraj video
Strakonice stejně jako další města a obce netrpělivě čekají, jak se vyvine případ údajné korupce kolem přidělování peněz z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad. Policejní vyšetřování totiž přerušilo tok finančních prostředků za provedené akce a blokuje i uzavírání nových smluv s úspěšnými žadateli.
V případě Strakonic jsou důsledky celé záležitosti patrné ve třech rovinách. Tou první je skluz úhrady plateb za akce, které skončily už vloni, jako třeba lávka u hradu. „To znamená, že peníze, které jsme měli mít na účtu, na účtu nemáme a tím pádem čerpáme kontokorentní úvěr, který bychom jinak čerpat nemuseli,“ vysvětlil strakonický starosta Pavel Vondrys.
Navíc je tu další problém: Strakonice nedávno v Regionálním operačním programu při žádosti o dotace pro letošek uspěly se třemi projekty. Jde o vybudování nízkoprahového centra pro mládež, zateplování Základní školy Františka Ladislava Čelakovského a napojení průmyslové zóny u Blatenského mostu. „Nad těmito projekty teď visí velký otazník, jak to s nimi bude, protože nám běží čas. My v současné době ani nemůžeme provádět výběrová řízení na firmy, které by tyto stavby realizovaly,“ dodal Vondrys.
Konečně posledním problémem je fakt, že se Strakonice chtěly ucházet o peníze z operačního programu i při dalších kolech žádostí. Současná nejistá situace však krátící se dobu na čerpání evropských dotací ještě více zkracuje. Tento finanční zdroj totiž bude možné využívat jen do roku 2013. „Já mám hlavně obavu, aby bylo dost času na to, aby se tyto finanční prostředky daly proinvestovat a zužitkovat na těch projektech, které už byly probrány nebo jsme je chtěli podávat do další výzvy,“ uzavřel starosta. (bob)