Získal jsem obrovskou úctu k životu, říká vojenský záchranář.

Získal jsem obrovskou úctu k životu, říká vojenský záchranář.

V posádce 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích probíhají již několik let speciální zdravotnické výcviky CLS (Combat Lifesavers). Vedou je instruktoři s bohatými zkušenostmi, mimo jiné také ze zahraničních operací.

Jedním z nich je praporčík Jaroslav Duchoň, který se před několika měsíci vrátil z afrického Mali. Společně s příslušníky 102. průzkumného praporu z Prostějova zde působil v rámci výcvikové mise Evropské unie (mise EUTM – European Union training mission). „Uvědomil jsem si, že žijeme v malém kousku Evropy, kde se lidé mají velmi dobře, jsou spokojení a šťastní, aniž si to kolikrát uvědomují. Jinde ve světě žijí lidé v chudobě a jejich život není rozhodně jednoduchý. Získal jsem zde obrovskou úctu k životu. Také mi to připomnělo, kde je moje místo – u rodiny,“ popsal své pocity po návratu.

Kromě zdravotnického zabezpečení jednotky, které patřilo mezi jeho hlavní úkoly, také v Mali vedl výuku zaměřující se na poskytování přednemocniční péče v taktickém prostředí. Pod hlavičkou mise EUTM školil příslušníky mnohonárodnostních sil. Výuka, jež probíhala v anglickém a německém jazyce, se setkala s velkým ohlasem. Do výcviků CLS se zapojili i afričtí záchranáři a lékaři, kteří zase českým zdravotníkům předávali své zkušenosti ze zásahů při dopravních nehodách, k nimž v této zemi často dochází.

Ze zahraniční mise si praporčík Duchoň přivezl další cenný poznatek. „Zjistil jsem, že schopnosti českého nezdravotnického personálu jsou na vysoké úrovni. Naši bojoví záchranáři, takzvaní Combatlifesaveři, jsou schopni poskytnout velmi široký rozsah péče, který v ostatních armádách není obvyklý,“ uvedl strakonický voják. Na otázku, čím si to vysvětluje, odpověděl: „Možná je to přístupem k výuce. Snažíme se vojákům předat větší objem informací než v jiných zemích.“ Zmínil také zkušenosti ze strakonického školícího centra: „Do kurzů k nám přicházejí inteligentní lidé, se kterými se dobře pracuje. Mají velký zájem a motivaci, naučit se toho co nejvíc,“ řekl praporčík Duchoň.

Zdravotnické kurzy čekají změny

V uplynulých dvou týdnech se u strakonického pluku uskutečnil další z řady speciálních zdravotnických výcviků CLS. Kurz byl zajímavý tím, že se jej jako prvního dotkly změny, které od nového roku zavedlo zdejší výukové centrum.

Jednou z novinek je prodloužení výcviku z jednoho na dva týdny. Teoretické znalosti, které musí vojáci vstřebat, se nemění. Čeká je ovšem mnohem více praktických nácviků. „V prvním týdnu se probírá teorie. Druhý týden je pak vyloženě zaměřený na praktika a nácviky modelových situací. Naší snahou je, aby si účastníci kurzu vyzkoušeli jednotlivé úkony a reakce na různé incidenty v situacích, které se co nejvíce blíží reálným podmínkám,“ vysvětlil praporčík Duchoň.

Bezpochyby se jedná o změny k lepšímu. „Množství informací, které musí lidé během kurzu pojmout, je obrovské. Zvládnout vše v jednom týdnu, bylo hodně vyčerpávající. Přínosem je to i pro nás instruktory. Můžeme se tak účastníkům kurzu více věnovat,“ doplnil praporčík Roman Pošta.

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku