Ochránci přírody čistili ptačí budky


Do pravidelného čištění ptačích budek se pustili ochránci přírody ve Strakonicích. V tomto období navštěvují různé lokality na území okresního města a budoucím opeřeným nájemníkům ještě před jarním zahnízděním gruntují jejich příbytky.
Stačí mít přiměřeně dlouhý žebřík, rukavice, pevnou obuv a hlavně chuť udělat něco ve svém volném čase pro ochranu životního prostředí. To jsou věci, které spojují dobrovolníky, kteří každoročně obcházejí ptačí budky, jež ve Strakonicích slouží zejména menším pěvcům, jako jsou například sýkorky. „Ptačí budky se musí pravidelně čistit zejména proto, aby v nich nedocházelo k přemnožení parazitů,“ vysvětlil Jan Juráš z Českého svazu ochránců přírody Strakonice.
Členové a příznivci strakonické organizace Českého svazu ochránců přírody se tímto způsobem starají o čtyři desítky budek. Ty jsou rozmístěny například v Rennerových sadech, u Mlýnského náhonu, na Podskalí, pod Hvězdou nebo v hradním safari. „Z hlediska našich kapacit už je to počet na hraně, protože vyčištění budek v jedné lokalitě zabere zhruba půl dne,“ upozornil Vilém Hrdlička z Českého svazu ochránců přírody.
Budování umělých ptačích příbytků v městské zástavbě přitom odborníci nepovažují za samoúčelné ekologické inženýrství. Ochranáři se totiž tímto způsobem snaží napodobit přirozené možnosti hnízdění, kterých v městské zástavbě ubylo s tím, jak mizely různé keřovité porosty nebo staré doupné stromy. A tak, i díky budkám, může městskou kulisu oživovat zpěv ptáků. A nejen to. „Zrovna dnes ráno jsem v Rennerových sadech pozoroval dlasky tlustozobé, jsou tu hýlové nebo strakapoudi. Pozorovatel ptactva by měl vždycky na co koukat,“ dodal Vilém Hrdlička. (bob)