Odstranění azbestu ze ZŠ Dukelská bude stát milion korun


Poslední den školního roku na Základní škole Dukelská ve Strakonicích byl veselý jen pro její žáky. Vedení školy toho dne obdrželo zprávu o doporučeních hygieny na základě toho, že koncentrace azbestu v jedné části budovy překračuje stanovené limity.
Už v lednu naměřil Zdravotní ústav ve spojovací hale školy nadlimitní koncentraci rakovinotvorných látek.Město Strakonice proto následně zadalo průzkum celé budovy s cílem zjistit případný zdroj azbestu a tento průzkum provedl královéhradecký ústav. Závěrečná zpráva přišla na konci školního roku a ředitele Dukelské nepotěšila. „Vlastně v poslední den školy v době vydávání vysvědčení jsme dostali zprávu, že škole téměř hrozí zavření. Samozřejmě nemohli jsme na to reagovat tak, jak bychom potřebovali. Nemohli jsme všechno rychle vyklidit. Ten pocit je velice smíšený,“ uvedl ředitel ZŠ Dukelská Václav Vlček. Město na zprávu čekalo, takže začalo okamžitě jednat. „Výsledky měření jsme skutečně očekávali, protože spojovací krček mezi starou a novou budovou na základní škole Dukelská je z těch problematickým boletických panelů. Ten limit tady byl překročen o 456 jednotek, jednotek, které se týkaly azbestu i minerálních vláken dohromady. Není to jenom azbest, ale jsou to i minerální vlákna, která se opět sledují,“ objasnila místostarostka města Ivana Říhová.
Spojovací chodba mezi školními pavilony se stavebně uzavře a sousední budovy se důkladně vyčistí. A poté se opět provedou měření zdravotního ústavu, který v každém pavilonu odebere po pěti vzorcích. Spojovací hala už samozřejmě nebude otevřena a naškoláky tak čeká od září změna. “Zvažovaly se dvě varianty. Myslím si, že zvítězila ta lepší. Než abychom opouštěli školu, tak jsme se rozhodli, že se bude učit v té budově a šatny budou udělány v chodbách. Bude se chodit mimo krček. Máme i druhý vchod. Myslím si, že chod školy to zas až tak moc nenaruší. Nějak se s tím srovnáme a jeden rok to snad vydržíme dobře,“ uvedl ředitel ZŠ Dukelská.
Ačkoli se azbest hojně používal nejen ve stavebnictví ještě v průběhu 90. let 20. století a vyhláška stanovující jeho limity platí od roku 2003, města si s důsledky musí poradit sama. „Tak v tuto chvíli si každé město, každý zřizovatel musí poradit v rámci svého rozpočtu, protože bohužel byť je to celostátní problém, nejsme v tom sami, tak neexistuje dotační titul, který by nám pomohl tyto zátěže z minulých let odstraňovat,“ podotkla Říhová.
Přitom se jedná o velké peníze. Strakoničtí počítají s náklady na stavební přepažení školy, při kterém se vyčlení spojovací krček. Dále s náklady na kompletní vyčištění budov a zaplatit bude muset i odběry a vyhodnocení vzorků. „Čili já počítám, že to bude lehce přes milion korun. Samozřejmě přestavba celé budovy a její architektonické řešení, neumím odhadnout, to bude v desítkách milionů korun,“ uzavřela místostarostka.
(mav)