Otužilci přivítali rok 2013 plaváním v Otavě


Stylově do dalšího kalendářního období vstoupili strakoničtí otužilci. Jejich novoročnímu plavání i tentokrát přihlížely stovky diváků.
Voda v Otavě 2,3 °C, vzduch kolem nuly – zatímco běžný smrtelník při těchto údajích uvažuje o šálku čaje či skleničce grogu na zahřátí, pro dvacítku otužilců ze Strakonic, Vodňan a Sedlice jsou to docela normální tréninkové podmínky. Rozdíl byl 1. ledna odpoledne v divácké kulise: obdivuhodné sportovní výkony sledovalo tolik lidí, že zcela zaplnili nejenom visutou lávku ale i přilehlé břehy. Novoroční plavání u strakonického hradu, které se letos konalo už potřetí, se bezesporu stává oblíbenou tradicí. Tradiční byl i slavnostní nástup sportovců vedených Josefem Krejsou, doyenem místních otužilců.
A pak už vyznavači otužileckého sportu po skupinkách vstupovali do lednové Otavy. Nechyběli mezi nimi ani manželé Prokopovi, kteří se vloni při rodinné návštěvě v Austrálii setkali s tamějšími otužilci. Mimochodem – u protinožců byla nejnižší teplota vody + 16 stupňů…
Další strakonický otužilec Josef Rychtar měl 1. ledna navečer za sebou už druhé plavání v chladné vodě. Pár hodin předtím se totiž zúčastnil akce v Jistebnici u Tábora. Jenže tam se na rybníku musel prosekávat led.
Každopádně ve Strakonicích si otužilci chladnou otavskou vodu pochvalovali, byť jeden z nich - Tomáš Karlovec – neopomněl zmínit ani její vedlejší účinky. „Já mám pocit, že jsem teď Karlovcová,“ řekl se smíchem, když vystupoval z řeky.
Otužilci pobyli ve vodě zhruba jednu až dvě minuty a přitom uplavali několik desítek metrů. Za svůj výkon si každý z nich vysloužil uznalý potlesk přihlížejících. Přesto otužování nepatří k výsadě supermanů. Důležité však je, aby zájemci o tento sport svůj záměr - s ohledem na vlastní zdravotní stav - nejprve konzultovali s lékařem a v případě jeho souhlasu začali s pozvolnou a pravidelnou přípravou. To potvrzuje i Miroslav Špecián, který sám otužování provozuje. „Já bych byl velmi rád, kdyby se tady za rok sešlo ještě víc lidí ne na lávce ale dole u vody, aby si to vyzkoušeli. Musím však říct i z vlastní zkušenosti, že je třeba začít někdy na jaře nebo na počátku léta, protože si každý musí skutečně sám vyzkoušet, kdy už mu je zima a co ta studená voda s naším tělem udělá,“ uvedl Miroslav Špecián. (bob)