Pólisté Fezka Strakonice jsou tentokrát stříbrní


Vodní pólisté Fezka Strakonice desátý mistrovský titul v řadě nezískali. Ve finálové sérii byla tentokrát lepší pražská Slavia.
Svěřenci trenéra Josefa Janečka sice opět vyhráli základní část nejvyšší domácí soutěže, ale na cestě k jubilejnímu zlatu jim tentokrát stál motivovaný a velmi dobře takticky připravený soupeř z hlavního města. V Praze jihočeský tým nejprve prohrál těsně 8 : 9 a v následném zápase už výraznějším rozdílem 6 : 11. Povinnost zvítězit v obou domácích utkáních, a to celkem minimálně o sedm branek, však vzala za své už po první odvetě. Strakonice v bazénu na Křemelce pouze remizovaly 12 : 12, takže české vodní pólo má po devíti letech nového krále. „Kluci bojovali, dřeli. Bohužel letos se k nám štěstí nepřiklonilo. Jak jsem říkal už před sezónou: jednou to přijít muselo. Ale příští sezónu se o titul popereme znovu,“ uvedl Josef Janeček, trenér Fezka Strakonice.
Příčinu porážky hledal po utkání strakonický gólman David Kříž, který se letos loučí s aktivní kariérou. Zkušený čtyřicetiletý pólista se při finálové sérii v Praze zranil a domácí odvetu sledoval jen na lavičce. „V první řadě měli Slávisté natrénováno víc než my. To je stoprocentní. Nenechali se zbytečně zviklat vyloučeními a hráli podstatně líp než my,“ dodal David Kříž.
Další jihočeský matador Marek Fügner však připomíná, že mužské pólo ve Strakonicích má v této době slabou členskou základnu, takže kádr muselo doplňovat několik dorostenců. Navíc dva hráči základní sestavy se pro finále omluvili a jeden z klíčových borců Libor Hyšpler si stále odpykával disciplinární trest.„Na to, že jsme finále odehráli v osmi lidech, to byl dobrý výkon. Hrát 12 : 12 a v Praze 8 : 9, to je dobrý výsledek. Na to, v jaké jsme sestavě, to byl dobrý výsledek,“ zdůraznil Marek Fügner.
Slávista Jan Zikmund, který dříve devět roků působil právě ve Strakonicích a s nimi vybojoval osm mistrovských titulů, upozorňuje na ještě jednu okolnost: „Mám takový pocit, že jsme ve finále dokázali být o malinko víc týmovější i semknutější než Strakonice. A možná i bojovnější.“
Většina strakonických pólistů však finálovou porážku nebere nijak fatálně. Klub z jihu Čech sice mistrovský trůn pro letošek opustil, ale za rok se o něj znovu hodlá poprat. Kromě jiného i proto, aby nastupující generace mladých nadějných hráčů mohla v budoucnu navázat na dosavadní úspěchy vodního póla ve Strakonicích. „Z mého pohledu není nic ztraceno. Já bych neházel flintu do žita. Příští rok zase budeme hrát. Není všem dnům konec,“ uklidňoval Marek Fügner. A trenér Janeček dodal: „Nikde není psáno, že musíme vyhrávat každý rok. Důležité je, aby kluci drželi pohromadě, rodiny spolu kamarádily i mimo vodu a aby to všechny bavilo.“ (bob)