Pólisté si připsali další dvě zlaté medaile

Přehraj video
Teplota vody 26,5 °C, teplota vzduchu 16 °C, zlatá medaile pro pólisty Fezka Strakonice v kategorii muži a veteráni, a bronzová pak pro ženy Fezka: to bylo finále 21. ročníku Czech open ve vodním póle, které se konalo poslední červencovou neděli na plaveckém stadiónu Na Křemelce. Zlaté medaile pro dva týmy strakonického vodního póla nebyly až takovým překvapením, jelikož titul republikových mistrů už domácí hájí posledních 7 let. Oslabený ženský tým skončil třetí.
Za reprezentaci ČR, která ženskou kategorii vyhrála, například bojovala i domácí hráčka šestnáctiletá Karolína Hlavatá. Ta je v národním týmu už třetím rokem a řekla: „Holky byly oslabené, protože jsme hrály my. Chyběly jsme jim čtyři hráčky, takže se jim hrálo hůř. Je to takové horší hrát proti svému vlastnímu týmu, střelit jim tam góly.“ Dodala, že si ale strakonické hráčky vedly dobře a vyzdvihla práci Lucie Votavové, která se umí prosadit přes kohokoli, aby střelila gól.
Největším soupeřem mužů bylo Ústí nad Labem. „Tak my jsme ho sledovali po čas celého turnaje a čekali jsme ho jako nejtěžšího soupeře a dostali jsme ho ve finále, ale naštěstí jsme vyhráli,“ uvedl osmnáctiletý Tomáš Kopenec.
Atmosféra mezinárodního klání byla ale veselá, což potvrdil i Gabor Elo, maďarský hráč, který v roce 1986 vyhrál světový juniorský pohár v Severní Korey a v roce 2005 seniorský pohár v Itálii. Ve Strakonicích hrál potřetí a prohra se strakonickými veterány ho nijak netrápila: „Ne, bylo to jako přátelské utkání. A máte výborné pivo, akorát počasí bylo proti nám.“
Ani po sedmiletém vítězném tažení domácí nejvyšší soutěží místní pólisté nezpychli, právě naopak. Vodní pólo ve Strakonicích je i nadále otevřené novým zájemcům: „Tým je pořád uvolněný pro nováčky, pokud by to někdo chtěl zkusit, tak jenom dobře,“ zmínil Kopenec a Tomáš Javůrek dodal: „Samozřejmě je, protože konkurence je čím dál větší, jsou tam mladí kluci, kteří by mohli už nastoupit v jiných mužstvech, i když je to otázkou peněz v jednotlivých oddílech.“ Základním předpokladem je sportovní talent a připravenost stát se týmovým hráčem. Rozhodně se musí počítat s tím, že pólo je tvrdý sport, kde se také objevují fauly. Například Karolína Hlavatá prozradila: „No, není to jenom o tom, že vedle sebe plaveme. Pereme se pořád. Fauly jsou. Když to rozhodčí nevidí, tak si dáme nějaká pěstí, hodně se kopeme, škrábeme a bolí to.“ Potvrdil to i Tomáš Kopenec: „I to se děje pod vodou. Vlastně to je výhoda, nebo spíš nevýhoda vodního póla, že ten rozhodčí tam nevidí, takže tam se děje vlastně skoro všechno.“ (mav)