Pěvecký sbor Fere Angeli se připravuje na nadcházející sezónu


Členové dětského pěveckého sboru Fere Angeli se zúčastnili tradičního dvoudenního soustředění ve Střelských Hošticích. Pod vedením sbormistryně a klavíristky procvičovali techniku zpěvu, ale také relaxovali u týmových her.

Když se řekne soustředění, nejdříve se vybaví vícedenní dril zaměřený na procvičení sportovních dovedností. Zlepšit ale um pěvecký má za cíl již tradiční soustředění více jak 50ti členného týmu dětského pěveckého sboru ,,Téměř Andělů.“ Na třetím zářijovém víkendu tak nováčci měli možnost poznat, jak vlastně sbor funguje. Parta již ostřílených zpěváků, kteří se přes prázdniny neviděli, měla zase šanci se stmelit. Soustředění ale zejména dává prostor k odvedení velkého kusu práce a nabuzení dětí k další činnosti. ,,Páteční zkoušky jsou takové, že děti jsou unavené, já jsem unavená, je to takový vzájemný boj. Zatímco sem přijedeme všichni odpočatí, za ty dva dny se udělá práce jako ve Strakonicích za měsíc nebo za dva,“ řekla sbormistryně Marcela Miková.

Soustředění odstartovala společná zkouška. Mladí zpěváci ve věku od 9 do 16 let se následně rozdělili do třech skupin. Každá si poté vylepšovala hlasovou techniku a nové písně u sbormistryně Marcely Mikové, rozezpívala u těch starých a dobře známých s klavíristkou Jindřiškou Jandovou. Nechybělo ani nutné rozptýlení v podobě her, které připravil Luděk Lávička, jenž sboru dlouhodobě pomáhá. ,,Je to nejen o zpívání, ale i o týmovém duchu, o partnerství, o vztazích. Naším cílem je podpořit vztahy mezi dětmi tak, aby si pomáhaly, podporovaly, se a k tomu slouží i tzv. outdoorové hry na soustředění v Hošticích,“ uvedl koordinátor Luděk Lávička.

Jedním z dosažených úspěchů roku 2012 je získané zlaté pásmo z Regionálního kola Celostátní přehlídky školních pěveckých sborů. Přesto má sbor, který letošním rokem dosahuje 10letého působení, několik další cílů. Třeba předvést úspěšné vystoupení na soutěži v Novém Jičíně a přidat tak ke stříbrnému pásmu, které si již odtud odvezli, ještě nějaké další ocenění. Prvním testem v novém školním roce však bude již 20. října koncert v Českém Krumlově, kam sbor pozvala krumlovská Medvíďata. ,,Tam bude taková naše generálka na soutěž, protože na začátku listopadu jedeme do Nového Jičína na soutěž Porta Musicae, soutěž již takových lepších dětských sborů, aby si vyzkoušeli, když by pak třeba chtěli soutěžit do zahraničí, jak taková vážnější soutěž vypadá. A pak nás samozřejmě čeká tradiční vánoční koncert v kulturním domě, který bývá většinou naplněný diváky, tak se na něj moc těšíme,“ sdělila Miková. Právě na vánočním koncertu se objeví několik nových koled, které již sbor nacvičuje, mezi nimiž je například i jedna italská. Do repertoáru sboru přibyla i tradiční izraelská píseň v hebrejštině či pomalá píseň You Raise Me Up, kterou nejvíce proslavila irská skupina Westlife.

Na zářijovém soustředění však vychází nejvíce najevo věc, se kterou se musí potýkat všechny dětské soubory - a to neustálé odchody starých a příchody nových členů. Na živu ale tuto sisyfovskou práci, ke které vedení souboru Miková s nadsázkou připodobňuje, drží děti, které jsou nyní ve sboru dva roky a mají tak ještě dostatek času ve sboru působit.
,,Vždy tak devět dětí odejde, devět přijde. Nejdůležitější je udržet přes neustále příchody a odchody vyrovnanou úroveň sboru, což zajišťuje takové to jádro, které v tom sboru už je dva roky. Po dvou letech se z dítěte stává kvalitní zpěvák a pak má pět let úkol držet ten sbor na té úrovni, než odejde a předá žezlo mladším,“ dodala Miková. (mv)