Přehled kulturních událostí v roce 2010

Přehraj video
Tento zpravodajský blok zakončíme přehledem některých kulturních akcí, jež Strakonická televize zaznamenala v roce 2010. Jen připomínám, že o mezinárodním dudáckém festivalu a dokumentárním filmu Strakonice jsme informovali již před týdnem v hlavním přehledu loňských událostí.

Scéna mladých při divadelním souboru Čelakovský pod vedením Václava Slanaře nastudovala moderní satirickou komedii Opravdové štěstí, kterou napsal francouzský dramatik Didier Caron. Jde o příběh popisující křehké mezilidské vztahy a krutosti, které si jsou schopni navzájem provádět muži a ženy.
* * *
S další premiérou přišla i služebně starší část Divadelního spolku Čelakovský. Režisérka Alena Barborková se svými kolegy pro diváky připravila komediální hru Doba kamenná. Lovci mamutů v ní sice nemají automobily, internet a luxusní vily, ale jejich povahové vlastnosti se vůbec neliší od těch, které charakterizují nás - moderní lidi.
* * *
Sedmdesát let existence si v roce 2010 připomněla základní umělecká škola ve Strakonicích. Při řadě akcí se veřejnosti postupně představily všechny její části - hudební, výtvarný, taneční i literárně-dramatický obor. Studenti strakonické „zušky“, kterých je nyní více než sedm stovek, dosahují trvale výborných výsledků i v rámci České republiky.
* * *
Stovky příznivců tetování přijely uprostřed dubna do Strakonic na osmý ročník Tattoo Jamu. Strakonický dům kultury se tak proměnil na velkou výstavní síň živých obrazů. V rukou výtvarníků z rekordních pětatřiceti tetovacích a piercingových studií jen namísto štětců kmitaly tetovací strojky, kterým jako plátno posloužila lidská kůže.
* * *
Mateřské centrum Beruška ze Strakonic převzalo cenu Dobrá parta v rámci vyhlášení nejaktivnějších dobrovolníků Jihočeského kraje Křesadlo 2009. Beruška, která malým dětem a jejich rodičům vytváří každodenní program, působí ve městě již od roku 2005 a pořádá i různé akce pro veřejnost.
* * *
Zajímavým pohledem do jednoho z nejdramatičtějších období české historie byla nová výstava Muzea středního Pootaví, která přiblížila život ve Strakonicích mezi válečnými lety 1939 až 1945. K vidění zde byly rozličné předměty spojené s touto dobou. Součástí výstavy byl i malý improvizovaný kinosál s původními filmovými dokumenty.
* * *
Více než dvanáct stovek lidí si koncem května vychutnávalo skvělé muzikantské výkony při tradičním Jamboree, festivalu country a bluegrassové hudby. Publiku se kromě jiných představil i cenami Grammy ověnčený basista Viktor Krauss, který společně s přáteli přijel na festival až z Ameriky.
* * *
Šest souborů z Čech a Moravy se zúčastnilo dětské folklórní přehlídky Strakonický dudáček. Z domácích zástupců to byly děti ze Základní umělecké školy, Mladá dudácká muzika a pořádající Prácheňáček. Podle jednoho z organizátorů akce Jaroslava Bašty právě ve Strakonicích působí v rámci republiky nejvíce dětských dudáckých souborů.
* * *
Dětský pěvecký sbor Základní umělecké školy Strakonice Fere Angeli dal o svých kvalitách vědět i v Evropě. Při květnovém vystoupení na Evropském hudebním festivalu v belgickém Neerpeltu získali Fere Angeli pod vedením sbormistryně Marcely Mikové 1. cenu Cum laude, a to v konkurenci pětadvaceti pěveckých těles z celé Evropy a z Číny.
* * *
Opět několik novinek nabídlo prázdninové Rumpálování na strakonickém hradě. Vrcholem akce byla závěrečná středověká bitva v hradním příkopu. Před zraky stovek diváků a v monumentálních kulisách jižního křídla hradu se utkali rytíři panského vojska s husitskými bojovníky.
* * *
V celostátní literární a výtvarné soutěži O cenu profesora Antonína Voráčka, kterou připravuje Šmidingerova knihovna, uspěli také domácí reprezentanti. Filip Chochol ze strakonického gymnázia zvítězil mezi studenty v kategorii prozaických děl.
* * *
Výstavou oslavil pětasedmdesátiny strakonický architekt a výtvarník Ivan Čech. V Maltézském sále strakonického hradu byla k vidění osmdesátka obrazů reprezentujících posledních dvacet let Čechovy práce: od realisticky pojatých krajin až po kubistické abstrakce.