Přehled nejdůležitějších sportovních událostí v roce 2011

V tomto příspěvku nabídneme naše poslední ohlédnutí za rokem 2011. Následující přehled se týká nejdůležitějších sportovních událostí.
Nevšední zážitek připravili stovkám lidí strakoničtí otužilci. Na Nový rok 2011 se desítka z nich vykoupala v ledové Otavě pod lávkou u pivovaru. Tuhé prosincové mrazy otavskou hladinu nad Pětikolským jezem pokryly silnou vrstvou ledu. Otužilci se proto museli spokojit s úzkým asi jedenáct metrů dlouhým průsekem, který si v ledovém krunýři den předem sami vyrubali.

Strakoničtí basketbalisté neobhájili předloňské vítězství ve II. lize a skončili šestí. Překážkou na cestě za zopakováním historického úspěchu byla kromě jiného i dlouhodobá absence dvou klíčových hráčů, Jiřího Jeřábka a Radana Tesaře. Naopak se trenér Milan Janda opět mohl spolehnout na nejlepšího střelce v celé soutěži Jakuba Diviše.

Na čtvrtém místě skončili v krajském přeboru strakoničtí volejbalisté, když jim ke stříbrné pozici chyběl pouhý bod. V sezóně podávaly Strakonice kolísavé výkony. Mrzet je mohly například těsné porážky v Českém Krumlově a v Českých Budějovicích s tamější Pedagogickou fakultou stejně jako domácí prohra s béčkem Českých Budějovic.

Strakonický hokej odehrál jednu z nejúspěšnějších sezón v historii. Dařilo se mládežnickým celkům, ale vůbec největší radost připravili svým příznivcům muži. Základní část krajského přeboru svěřenci Václava Křivance vyhráli s velkým náskokem při impozantním skóre 104 : 54, zvítězili v kvalifikaci o baráž do II. ligy a nakonec i v samotné baráži nad Českou Lípou. Z finančních důvodů však Strakonice právo účasti v druholigové soutěži nakonec nevyužily.

Basketbalistky Strakonic dosáhly historicky největšího úspěchu, když v extralize i v Českém poháru získaly bronzové medaile. Družstvo vedené trenérkou Marcelou Krämerovou bylo po základní části ligové soutěže páté, ve čtvrtfinále play-off zdolalo 3 : 2 na zápasy Slovanku Mladou Boleslav a stejným poměrem zvítězilo i v boji o bronz proti brněnskému Valosunu. Přitom klíčový duel jihočeský tým dohrával nejenom bez zraněné pivotmanky Petry Reisingerové, ale i bez další klíčové hráčky Dariny Johnové.

Stolní tenisté TJ ČZ Strakonice Elektrostav odehráli vynikající sezónu. Jako nováček II. ligy skončili na stříbrné příčce a jen těsně jim unikl postup do vyšší soutěže. Samotné finále play –off s El Niňem výrazně ovlivnil fakt, že v dresu pražského celku na střídavý start nastoupil český reprezentant Tomáš Tregler, který jinak hraje extraligu za „áčko“ svého klubu.

Srakoničtí házenkáři ve II. lize obsadili čtvrté místo, když trenér Miroslav Vávra do týmu začal výrazněji zapracovávat mladé hráče, aby pro další sezónu mohl usilovat o postup do prvoligové soutěže. Ženy HBC Strakonice skončily minulý rok ve II. lize šesté. Celý oddíl pak na podzim 2011 oslavil 90 let existence strakonické házené. Při slavnostním galavečeru došlo k setkání mnoha bývalých i současných hráčů a příznivců klubu.

Fotbalisté SK Strakonice 1908 zahájili minulou sezónu nevýraznými výkony, ale po příchodu zkušeného kouče Františka Baráta se výsledky zlepšily, takže tým s někdejšími ligovými borci Vozábalem a Mrkvičkou přezimoval na bronzové příčce průběžné tabulky. Třetí pozice pak strakonickému týmu zůstala i na konci sezóny. Od léta 2011 se Strakonice staly oficiální farmou prvoligového Dynama České Budějovice.

Nejlepší vodní pólo se stále hraje ve Strakonicích. Muži vloni získali už sedmý titul v řadě a tentokrát vyhráli také Český pohár. Pošesté se mistryněmi České republiky staly i strakonické ženy. Navíc Fezko Strakonice nenašlo přemožitele ani v dorosteneckých kategoriích. Jihočeský klub zůstává i pravidelným dodavatelem mnoha hráčů pro reprezentační výběry.

Sedmnáctý ročník Běhu 21. srpna městem Strakonice přesunul veškeré dění okolo závodu na druhé nádvoří strakonického hradu. Nově si také mohli běžci zvolit, zda poběží jeden nebo dva okruhy městem. Celkově startovalo sto padesát pět běžců ve 13 kategoriích, na hlavní trati dlouhé 6 600 metrů byl nejrychlejší Mulugeta Serbessa, rodilý Etiopan žijící v Týně nad Vltavou.