Přehled nejdůležitějších sportovních událostí v roce 2012

Rok 2012 byl bohatý na zajímavé události i ve světě strakonického sportu. Přehled toho nejdůležitějšího přináší následující příspěvek.

Ve Strakonicích se tentokrát vyhlašovaly dvě ankety o nejlepšího sportovce okresu za rok 2011. V té tradiční, kterou pořádá Strakonický deník, zvítězil v hlavní kategorii rallyecrossový jezdec Roman Častoval. Anketa Týdeníku Strakonicko vybrala za sportovní královnu basketbalistku Zoru Škrabalovou. V obou případech se Trenérkou roku stala Marcela Krämerová, která strakonické ženy přivedla k bronzovým medailím v nejvyšší soutěži basketbalistek.

Sezóna strakonickým hokejistům tentokrát skončila už v semifinále play-off krajské ligy, kde po vyrovnaném boji podlehli David servisu 2 : 1 na zápasy. Přesto z hlediska celé sezóny strakonický tým nezklamal. Po základní části soutěže skončil druhý a Roman Šulčík suverénně vyhrál kanadské bodování. Navíc vynikajícího úspěchu dosáhli junioři HC Strakonice. Jako přeborník Jihočeského kraje zvládli rovněž kvalifikaci o postup do vyšší soutěže a od podzimu hráli jednu ze skupin celostátní ligy.

Dobrou sezónu odehráli strakoničtí basketbalisté. Ve II. lize skončili pátí, přičemž k postupu do play-off jim chyběl pouhý bod. Svěřenci Milana Jandy zaslouží pochvalu zejména za podzimní část soutěže, a to i přesto, že se ještě v přípravě zranil jeden z klíčových strakonických hráčů Jakub Diviš. Konečná pátá příčka je druhým nejlepším umístěním Strakonic za pět let jejich působení ve II. basketbalové lize.

Naopak zklamáním byly výkony basketbalistek. Družstvo, z něhož před sezónou odešla pivotmanka Petra Reisingerová, nenavázalo na bronz z roku 2011, vypadlo v osmifinále play-off a skončilo až deváté. Následně tým opustila trenérka Marcela Krämerová. Strakonice si však přece jen připsaly jeden individuální úspěch: Kateřina Křížová v hlasování trenérů a kapitánek získala cenu pro nejužitečnější hráčku dlouhodobé části ligy.

Loňské jaro strakonické házené přálo. Muži po výborných výkonech už čtyři kola před koncem druholigové soutěže rozhodli o historickém postupu do I. ligy, ženy skončily ve II. lize na třetí příčce a starší žáci HBC Strakonice postoupili do finále Mistrovství České republiky, tedy mezi šest nejlepších týmů ve své věkové kategorii.

Stolní tenisté TJ ČZ Strakonice Elektrostav se podruhé v řadě pokusili probojovat do vyšší soutěže. Vyhráli základní část II. ligy, v semifinále play-off zdolali Union Plzeň a ve finále se utkali s Prachaticemi, kterým po velkém boji podlehly 2 : 1 na zápasy. Přesto svěřenci trenéra Vladimíra Havlíka I. ligu nakonec hrají, když se podařilo dojednat výměnu soutěží se Sokolem Králův Dvůr B.

Další sady zlatých medailí do již tak bohaté sbírky přidali vodní pólisté Fezka Strakonice. Osmý mistrovský titul vybojovali muži, kteří ve finále zdolali mladý tým pražské Slavie. Ze sedmého zlata se radovaly i strakonické ženy, byť po vyrovnané čtyřzápasové sérii o jejich vítězství rozhodlo jen lepší skóre.

Fotbalový tým SK Strakonice 1908, který působí jako farma prvoligového Dynama České Budějovice, i přes rozpačitý úvod jara výborným způsobem zvládl finiš divizní soutěže a postoupil do III. ligy. V posledních jedenácti zápasech ztratily Strakonice pouhé dva body za domácí remízu s Tachovem. Zklamáním byly domácí návštěvy. Na strakonickou Křemelku si mnohdy cestu nenašla ani stovka platících diváků, a to i přesto, že za Strakonice nastupovalo stále více hráčů širšího kádru Dynama České Budějovice.

Už poosmnácté 21. srpna na trať vyrazili účastníci Strakonického běhu. Členitá trať navzdory horkému počasí přilákala rekordní počet závodníků. V ulici Pod Hradem u jižního křídla strakonického zámku se tísnilo celkem 183 běžců. Absolutním vítězem se stal devatenáctiletý Martin Debnár závodící za Atletiku Písek, který 6 600 metrů dlouhou trať uběhl za 24 minut a 34 vteřin.