Přehled sportovních událostí ve Strakonicích v roce 2013

Následující příspěvek přináší poslední ohlédnutí Strakonické televize za rokem 2013. Uvidíte v něm přehled některých nejdůležitějších událostí, které se ve Strakonicích odehrály ve světě sportu.

Strakonickým hokejistům se už na začátku února rozplynul sen o titulu krajského přeborníka. Tentokrát jejich cesta skončila ve čtvrtfinále play-off. Nad jejich síly byl tým Veselí nad Lužnicí, s nímž prohráli 1 : 2 na zápasy. Celou sérii rozhodlo neproměňování šancí a časté vylučování strakonických hráčů. Ve třech utkáních play-off obdržely Strakonice 41 trestů.
*
Nejlepší sportovkyní Strakonicka za rok 2012 byla vyhlášena parkurová jezdkyně Lucie Poláková. Třicetiletá závodnice měla za sebou jednu z nejúspěšnějších sezón: například s koněm Caros vybojovala titul mistryně České republiky v parkurovém skákání. Celkově pak slavnostnímu večeru kralovali házenkáři HBC Strakonice – ve svých kategoriích zvítězil tým starších žáků i družstvo mužů. Trenérem roku se navíc stal Miroslav Vávra.
*
Zajímavý rok prožili stolní tenisté TJ ČZ Strakonice Elektrostav. Na jaře se jim podařilo splnit základní cíl, tedy udržet 1. ligu, když ve druhé nejvyšší domácí soutěži vybojovali konečné šesté místo. Po letní přestávce však Strakonice se zcela novým kádrem působily až ve III. lize. Podle trenéra Vladimíra Havlíka byl hlavním důvodem dobrovolného sestupu fakt, že u některých hráčů převládly finanční zájmy nad těmi sportovními.
*
Strakoničtí basketbalisté odehráli další úspěšnou druholigovou sezónu. Svěřenci Milana Jandy vstupovali do vyřazovacích bojů ze druhé pozice po základní části soutěže. V semifinále play-off však narazili na silný celek Rokycan a podlehli mu 0 : 2 na zápasy. Přesto Strakonice dosáhly druhého nejlepšího výsledku ze šesti sezón, kdy hrají II. ligu.
*
Florbalistům FBC Strakonice se dařilo nejenom v soutěžích mužů, ale i v mládežnických kategoriích. Strakonické A mužstvo v jihočeské lize dospělých ve dvaceti utkáních dosáhlo dvaceti výher, šedesáti bodů, brankového rozdílu 124 a postoupilo do III. ligy. Béčko dospělých vyhrálo jihočeský přebor mužů a junioři v silné druholigové konkurenci obsadili třetí příčku.
*
Strakonické basketbalistky skončily na desátém místě nejvyšší domácí soutěže. Začátek ligového ročníku se jihočeskému týmu vůbec nepovedl. Pod vedením amerického kouče Richarda Liena z úvodních devíti utkání Strakonice vyhrály pouze jediné. Pak Liena nahradil zkušený domácí kouč Ivan Beneš, který sice viditelně vylepšil herní projev družstva, ale po základní části se strakonický celek musel spokojit jen s účastí v nejslabší skupině A 3.
*
V posledním květnovém týdnu oslavil basketbalový trenér Miroslav Vondřička osmdesáté narozeniny. Miroslav Vondřička začal trénovat ženskou reprezentaci v roce 1988. Za velký úspěch považuje šesté místo týmu na olympiádě v Barceloně v roce 1992. Pod jeho vedením se dostavily úspěchy také na klubové úrovni. Miroslav Vondřička byl koncem května uveden do Síně slávy Unie profesionálních trenérů.
*
Házenkáři HBC Strakonice 1921 odehráli úvodní sezónu v 1. lize a na nováčka si nepočínali vůbec špatně. Tým vedený trenérem Miroslavem Vávrou skončil na čtvrtém místě a za sebou nechal řadu zkušenějších soupeřů. Prosadili se i jednotlivci: například kapitán Martin Mošovským byl nejlepším střelcem sedmimetrových hodů v celé soutěži. Těsně pod medailovými pozicemi, na čtvrté příčce, ukončily II. ligu strakonické házenkářky.
*
Strakoničtí vodní pólisté i v roce 2012 pokračovali ve sbírání mistrovských titulů. Muži se stali republikovými šampióny už podeváté v řadě, když v dramatické finálové sérii zdolali Slavii Praha. Osmý titul za sebou vybojovaly rovněž strakonické ženy. Ve dvaceti zápasech ani jednou neprohrály a ve finále pokořily i STEPP Praha.
*
První ročník Memoriálu talentovaného florbalisty Petra Adlera, který v roce 2012 podlehl rakovině, uspořádali jeho kamarádi z týmu FBC Strakonice. Memoriálu se zúčastnilo sedm florbalových týmů z jižních a západních Čech. Výtěžek z turnaje se organizátoři rozhodli věnovat onkologickému oddělení strakonické nemocnice. Domácí florbalisté se dostali až do finále, kde na nájezdy podlehli českobudějovickým Štírům.
*
Rekordních 230 závodníků se postavilo na start Strakonického běhu 21. srpna, který se běžel už podevatenácté. Zdatnější závodníci absolvovali dvoukolovou trať dlouhou 6600 metrů, ostatní běželi o kolo méně. Nejrychlejším závodníkem 19. ročníku Běhu městem byl Mulugeta Serbessa z Etiopie, který v České republice působí jako lékař-ortoped. Více než šest a půl kilometru dlouhou trať uběhl za 22 minut 36 vteřin.
*
Strakonický fotbal učinil další krok k zachování své tradice i v kategorii dospělých. Parta nadšenců dala dohromady mužstvo, které začalo hrát IV. třídu pod hlavičkou FK Junior Strakonice. To umožní mladým hráčům, aby i v budoucnu reprezentovali své město. Tým SK Strakonice 1908, součást klubu s více než stoletou tradicí, se totiž v důsledku organizačních změn stal farmou českobudějovického Dynama, kádr tvořili vesměs mimostrakoničtí hráči, a tomu odpovídal i malý zájem diváků. Navíc od podzimu už farma III. ligu nehrála ani na stadionu ve Strakonicích.