Přehled událostí roku 2011


Stejně jako v minulých letech přinášíme přehled nejdůležitějších událostí uplynulého dvanáctiměsíčního období. Rok 2011 byl i tentokrát neobyčejně pestrý na nejrůznější akce. My si v následujícím textu připomeneme jen nejdůležitější z nich.

Do roku 2011 vstoupilo Strakonicko extrémně vysokou nezaměstnaností. Na konci ledna byly bez práce 11,3 procenta ekonomicky činných obyvatel. Důvodem prudkého růstu nezaměstnanosti byl zejména konec sezónních prací, například v zemědělství, kamenolomech, ale především ve stavebnictví. Situace se zlepšila až na jaře a postupně se ustálila na hodnotě osm a půl procenta.

V lokalitě Ostrov pokračovala proměna někdejšího zchátralého továrního areálu na moderní část Strakonic. Firma Moira začátkem února 2011 slavnostně otevřela rekonstruovanou budovu bývalé pletárny a vzorkovny Fezka, kterou nechala přestavět na relaxační centrum. Textilní firma Moira, která je majitelem nemovitostí na Ostrově, na postupné opravě budov pracuje již asi devět let. Dosud se jí podařilo zrekonstruovat zhruba polovinu nemovitostí.

Městský úřad Strakonice získal největší ocenění ve své historii. Ministerstvo vnitra mu udělilo stříbrnou cenu za kvalitu a inovaci ve veřejné správě, což strakonický úřad řadí k nejlépe fungujícím organizacím svého druhu v České republice. Vyšší kvalita práce městského úřadu se projevila například v zavedení nového navigačního systému, v elektronizaci jednotlivých činností, ve vytvoření nových webových stránek a jejich snadné dostupnosti.

Symbolickým sejmutím identifikačního štítku začala v březnu dvouletá přestavba kotlů K 1 a K 2 ve strakonické teplárně. Cílem této akce, která bude stát téměř půl miliardy korun, je nahradit stávající zastaralé zařízení moderními kotli s vyšší účinností. Teplárna Strakonice si na tuto stavební akci vezme zhruba třísetmiliónový úvěr. Cena tepla pro spotřebitele by se měla ročně zvyšovat zhruba o pět až sedm procent, aby teplárna dokázala úvěr do roku 2022 zaplatit.

Nemocnice ve Strakonicích získala prestižní akreditaci podle kritérií Spojené akreditační komise. Toto hodnocení dokládá, že nemocnice je schopna plnit požadavky kladené na zvyšování kvality, a to jak z pohledu zaměstnanců, tak i z hlediska pacienta. Strakonická nemocnice navíc podle celorepublikového průzkumu společnosti Health Care Institut obhájila druhé místo v soutěži o Nejlepší nemocnici České republiky.

Velká vlna protestů se ve Strakonicích zvedla proti návrhu Rady Jihočeského kraje sloučit od 1. ledna 2012 zdejší střední průmyslovou školu a střední školu řemesel a služeb. Petici vyjadřující s tímto krokem nesouhlas za necelé čtyři dny podepsalo téměř 4300 občanů, kteří se obávali, že takový postup povede k likvidaci strakonické průmyslovky. To však vedení kraje odmítlo a jihočeští zastupitelé posléze sloučení obou škol odsouhlasili.

Tisícího pejska přijali již v květnu 2011 ve strakonickém psím útulku. Útulek pro opuštěné a nalezené psy měst Strakonice a Písek, který má kapacitu 38 zvířat, byl otevřen na začátku roku 2008. Z hlediska dlouhodobého průměru zde bývá ubytováno zhruba 20 psů, v závěru minulého roku se však útulek naplnil téměř na maximum. Náhradní rodinu se podaří najít asi pro dvě třetiny nalezenců, přibližně čtvrtina je vrácena původním majitelům.

Desetileté fungování Domova pro seniory v Rybniční oslavili v létě jeho současní obyvatelé spolu s vedením tohoto zařízení a se zástupci zřizovatele, kterým je Město Strakonice. První klienti se do strakonického domova pro seniory nastěhovali v srpnu 2001 z prostor štěkeňského zámku. Za první desetiletí zde našlo ubytování 369 lidí.

Netradiční začátek školního roku prožilo 175 dětí, které navštěvují I. stupeň Základní školy Povážská ve Strakonicích. Prvního září zasedly do lavic ve třídách zcela nového školního pavilonu, který vyrostl na jihovýchodním okraji města. V polovině roku 2012 bude ukončena výstavba II. stupně školy, dílen a tělocvičny. Celý areál za zhruba 350 miliónů korun může po vyučování sloužit i jako kulturně společenské centrum pro všechny generace.

Rennerovy sady, které jsou největším městským parkem ve Strakonicích, procházejí další etapou celkové revitalizace. V Rennerových sadech se prováděly zdravotní prořezy, padly některé nemocné a nevhodné stromy a pro letošek je v plánu i nová výsadba. Úpravy potrvají až do konce roku 2012.

Osmdesát odborníků z celé České republiky se zúčastnilo dvoudenního semináře na téma použití cibulovin a trvalek ve veřejné zeleni. Součástí semináře byla i praktická ukázka výsadby cibulovin speciálním sázecím strojem. Strakonice, které se staly prvním českým městem, kde byl tento stroj použit, tak letos na jaře rozkvetou tisícovkami nových narcisů a krokusů.

Ve Strakonicích se začala budovat protipovodňová opatření, která pomohou ochránit majetek občanů i samotného města před velkou vodou. Nové ochranné zdi a hráze se stavěly na obou březích Otavy, upravovat se bude i okolí Volyňky. Konec stavebních prací je naplánován na rok 2013. Celkové náklady vyšplhají na více než 97 miliónů korun, město přispěje 14 milióny a zbytek uhradí Povodí Vltavy s využitím osmdesátimiliónové dotace od státu. Opěrné zdi hodlá město do budoucna využít i pro stavbu páteřní cyklostezky.

Sídliště 1. máje prošlo II. etapou regenerace. Zahrnovala například k předláždění chodníků, úpravy zeleně, obnovu mobiliáře i veřejného osvětlení a výstavbu nových parkovacích míst. Celkové náklady na II. etapu regenerace jsou asi 7,4 miliónu korun, z toho čtyři milióny získaly Strakonice od ministerstva pro místní rozvoj. První část obnovy sídliště se uskutečnila v roce 2010 a stála téměř 4,5 miliónu.

Na podzim 2011 skončila rekonstrukce úpravny vody v Hajské u Strakonic. Stavební práce na modernizaci úpravny trvaly půldruhého roku a týkaly se všech částí tohoto zařízení. Nová technologie zajistí ještě vyšší kvalitu vody než dosud a povede i k provozním úsporám. Rekonstrukce úpravny vody stála 70 milionů korun. Město Strakonice získalo na stavbu 25 milionů z rozpočtu ministerstva zemědělství, šesti miliony se podílel Jihočeský kraj. Souběžně s touto akcí pokračovala i modernizace čistírny odpadních vod.

Stovky lidí se koncem října přišly podívat na slavnostní znovuotevření Velkého náměstí, které společně s okolními ulicemi prošlo rok a půl trvající rekonstrukcí. V rámci této stavební akce se obnovovaly inženýrské sítě i povrchy, měnilo se osvětlení a městský mobiliář a vysazovala nová zeleň. Pohledově nejvýraznější změnou je rozšíření středové křižovatky a její nové uspořádání do rondelu. Srdce náměstí se prostorově zvětšilo ubouráním části rampy. V listopadu pak uvnitř kruhové křižovatky ještě přibyla bronzová socha dudáka. Rekonstrukce městského centra Strakonic stála více než 80 miliónů korun.