Při koupání v přírodě dejte pozor na nebezpečné sinice!

Přehraj video
Tropická vedra panovala v celé České republice několik týdnů. Není proto divu, že se snad každý snaží v tomto počasí někde ochladit. Na Strakonicku máte hned několik možností, kde se v horkých dnech vykoupat.
Při slově koupání ve spojitosti se Strakonicemi napadne nejspíše většinu z vás letní plavecký areál na Křemelce. Podle vedoucího areálu Martina Waltera využije v horkém počasí tuto možnost více než tisícovka návštěvníků denně. Existuje ale stále mnoho lidí, kteří dají raději přednost koupání v přírodě. S tím je ale spojeno riziko výskytu takzvaných sinic neboli cyanobakterií. Jejich nahromadění se projeví jako takzvaná kvetoucí voda. Podle vyjádření pracovnice Krajské hygienické stanice ve Strakonicích se ale množství sinic na Strakonicku neměří, protože zde není žádná vodní plocha se statutem koupaliště. I přesto se zde dá na několika místech vykoupat. Například v Radomyšli. "Bazén se vždy na začátku sezóny celý vyčistí. Při tom pomáhají dobrovolní hasiči, kteří k tomu mají perfektně uzpůsobenou techniku. Dále se několikrát ročně bazén vypouští a napouští z přírodního jezírka. Proto je zde voda na koupání čistá. Koupání v bazénu je ale i tak na vlastní nebezpečí," vysvětluje starosta Radomyšle Luboš Peterka.
Jednu vodní nádrž lze najít i ve Strakonicích, a to ve čtvrti Habeš. Voda v ní nevypadá příliš čistě a tak jsme zkusili jednoduchý pokus, jak zjistit přítomnost sinic nebo řas ve vodě. Tím si můžete ověřit čistotu vody kdekoliv i vy. Vodu v průhledné PET lahvi nechte stát minimálně 20 minut na světle. Pokud se u hladiny objeví zelený kroužek v podobě krupice tvořený organismy, jedná se pravděpodobně o sinice. Pokud se kal usadí u dna, půjde o řasy. Voda z habešské nádrže ale zůstala průzračně čistá. "Město poskytlo finanční příspěvek a s pomocí místních obyvatel se koupaliště 15. května vyčistilo. Kvůli dezinfekci je ve vodě modrá skalice, aby se mohla nádrž využít i na koupání," chválí čistotu vody vedoucí Habeš Clubu Michal Štěpánek.
Oproti tomu značný výskyt sinic je patrný ve vodě Řepického rybníka. Koupání v takovéhle vodě se rozhodně nedoporučuje. Může totiž vyvolat vyrážky, zarudlé oči, rýmu, ale i střevní a žaludeční potíže nebo bolesti hlavy. Možnost vykoupat se v relativně čisté přírodní vodě poskytuje na Strakonicku řeka Otava. Tekoucí voda nedá sinicím šanci se uchytit. V posledních letech ale lidé čím dál více využívají ještě jinou variantu letního osvěžení. "V současnosti je vidět velký boom domácích bazénů, ať už nafukovacích nebo velkých, zapuštěných do země. I v Radomyšli je těchto bazénů hodně a lidé tak tráví čas raději u těchto domácích bazénů," potvrzuje Luboš Peterka. (reg)