Plavci závodili na Křemelce o Zlatý fez

Přehraj video
Mladí plavci z celých Čech se první červnovou sobotu sjeli do plaveckého areálu ve Strakonicích. Soutěž Zlatý fez není ve městě žádným nováčkem. Letošní ročník byl sice teprve čtvrtý, ale historicky první plavecké klání proběhlo již v roce 1965.
Letos své síly ve strakonickém bazénu poměřili plavci z 10 oddílů: vedle domácích oddílů plavání a vodního póla TJ Fezko přijeli také závodníci Jiskry Domažlice, USK Praha, Sparty Kutná Hora, Slavoje Tachov, TJ Prachatice, TJ Klatovy a Plavání České Budějovice. "Vzhledem k počasí, které celý týden panovalo, jsme očekávali menší účast než v loňském roce. Nakonec jsme ale měli ještě víc přihlášených startů, zhruba 650. Přijelo 164 závodníků, takže s účastí jsme velice spokojeni," vyjádřila radost ředitelka závodu Andrea Chládková.
Zlatý Fez je poslední možností pro dorostenecké kategorie "zaplavat si časy" pro nominaci na Mistrovství České republiky v padesátimetrovém bazénu. Ovšem věkový rozptyl účastníků strakonického závodu byl mnohem širší. V bazénu o medaile bojovali jak borci z řad starších dorostenců, tak sedmiletí závodníci. "My jsme především rádi, že přišli ti nejmenší, ve kterých vidíme naší budoucnost. Myslím, že zažili krásný závod a odnesli si i spoustu medailí," dodala Andrea Chládková. Nejvíc medailí si ze Strakonic odvezly oddíly z Domažlic, Prahy a Českých Budějovic. Cenné kovy ale vybojovali i Strakoničtí. Oddíl plavání si doma nechal sedm medailí. Například o zlaté kovy se zasloužili Václav Strejček, Filip Hendrich či Aleš Hričko. Z pólistů na stupně vítězů vystoupili Michala Mrázová, Ondřej Šimek, Katka Kazbundová a Mikuláš Váchal. Hlavní závod mužů na 800 metrů volný způsob vyhrál Jiří Habel z USK Praha. Na ženské čtyřstovce byla nejlepší Tereza Zimovjanová ze stejného oddílu. Vedle medailí si tito vítězové odnesli i krásný fez. Strakonickým plavcům domácí soutěžní sezóna samozřejmě nekončí. Na jeden z nedůležitějších závodů se možná letos ze Strakonic vydají ještě Aleš Hričko, Filip Hendrich a Matěj Krejčí. "Máme před sebou ještě mistrovství České republiky. Doufáme, že tam se dostanou tři naši plavci. Tak nám držte palce, aby to dobře dopadlo. Nyní čekáme, jak dopadnou nominace," zakončila Andrea Chládková. (reg)