Počet letů nad strakonickým letištěm z roku na rok klesá. V nejlepších letech jich bývalo až třináct tisíc ročně, v současnosti to ale není ani polovina. Nicméně i přesto sem na počátku května téměř po patnáctileté pauze zavítali akrobati. Meziroční pokles letů na strakonickém letišti čítá zhruba 1200. Loni zde evidovali 5,5 tisíce letů, předloni více než 6700. Na důvody poklesu jsme se zeptali vedoucího letového provozu. „Tak především je to ekonomická situace pilotů z České republiky. A je to dané i počasím. Jaro loni nebylo exkluzivní. Takže důvody jsou hlavně v počasí a ekonomické situaci,“ uvedl vedoucí letového provozu František Přibil.
Provoz strakonického letiště je celoroční, piloti nesmějí mít bezletovou přestávku delší než tři měsíce a v rámci aeroklubu probíhají v zimě potřebná školení, pozemní přípravy a podle dosažené praxe musejí letci absolvovat nejméně tři zkušební lety před zahájením sezony. „Týká se to především létajícího personálu, skákajícího personálu, dispečerů AFIS a veškerých složek, které jsou zainteresované v letovém provozu,“ upřesnil Přibil.
Letošní dubnové počasí přálo prvním termickým letům plachtařů i seskokům parašutistů. Počátkem května si zdejší prostředí se svými třemi akrobatickými speciály vyzkoušela i německá výprava čtyř sportovních akrobatů a jednoho trenéra, kteří nacvičovali tzv. vysokou pilotáž. Vedoucího letového provozu potěšilo, že se Němci hodlají v létě do Strakonic vrátit, protože akrobati v minulosti letiště také využívali. „To už je hodně dávno, dejme tomu patnáct let zpět, kdy se tu létala akrobacie. Opět je to způsobeno ekonomikou našeho státu, lidi na takovou věc nemají peníze. Akrobatické lety jsou hodně drahé a na těchto speciálech hodina stojí zhruba deset až dvanáct tisíc,“ vysvětlil vedoucí letového provozu a dodal, že i kvůli tomu je rád, že se vloni v létě podařilo zpevnit vzletovou a přistávací plochu a zlepšit tím podmínky strakonického letiště. Rošty v ceně 1,8 milionu Kč se podle něj osvědčily. „Syslíci mají otvory v roštech takové, že jimi prolezou. A co se týče provozu, opravdu jsme to letos využili. Když jsme tahali větroně, tak z mělkého povrchu trávy nemohly vzlétnout, a tak jsme je dávali na rošty a opravdu je to dobré. I pro motorová letadla je to jako z asfaltu,“ pochvaloval si Přibil. (mav)