Pozor, padají rampouchy!

Přehraj video
Redaktor: Regina Auterská
Kamera: Jaroslav Landsinger
Poté, co byly téměř odklizeny stovky kubíků sněhu, které doslova zasypaly Strakonice druhý lednový víkend, je tady další problém. Rtuť teploměru se v minulých dnech vyšplhala dokonce i několik stupínků nad nulu, což způsobilo odtávání sněhu ze střech. Ten pak, stejně jako rampouchy, začal padat v ledových kusech na zem.
Povinnost pokusit se předejít případné škodě má podle paragrafu 415 občanského zákoníku majitel nemovitosti. Takzvaná obecná prevenční povinnost říká, že každý je povinen si počínat tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, majetku, přírodě a životním prostředí. Z toho vyplývá, že v nejideálnějším případě by měli majitelé nemovitosti zajistit odklizení sněhu ze střechy. Možností mají, podle mluvčí Městského úřadu Strakonice Marie Kotlíkové, občané několik: "Jakým způsobem to zajistí, je skutečně na nich. Zda se rozhodnou svépomocí, nebo využijí nabídky soukromých firem, ovšem musím zdůraznit, že hasiči upozorňují, že pokud to udělají vlastními silami, aby dbali zvýšené bezpečnosti, aby byli skutečně opatrní, protože to je velmi nebezpečné."
Pokud byste si chtěli na odstranění sněhových převisů zavolat zmiňované hasiče, pak vězte, že jsou sice zaneprázdněni odklízením sněhu ze střech, ale že v drtivé většině případů jde o veřejné budovy.
"K dnešnímu dni 19. ledna vyjížděli příslušníci HZS kvůli převisům sněhu nebo odstraňování rampouchů 27krát, z toho ve většině případů zasahovali na budovách státní zprávy, městských úřadech, obecních úřadech a rovněž na budovách, které jsou nad veřejným prostranstvím, jako je náměstí," doplnil ředitel HZS Strakonice.
Na oficiálních stránkách hasičského záchranného sboru ovšem najdete spoustu užitečných ale i bezpečnostních rad, jak se v případě zbavování sněhu ze střechy svépomocí chovat. Například jedna rada říká, že pokud je to možné, měl by být sníh ze střech odstraňován průběžně a nečekat, až se začnou odtávající kusy uvolňovat. V některých případech je ale odklizení sněhu, zejména z technických důvodů, neproveditelné. I tehdy by ale, podle právníka Zdeňka Laciny, neměli majitelé zapomenout na svou povinnost: "Jestliže jsem si vědom, že na střeše mého domu je převis sněhu nebo rampouchy hrozící pádem pádem na přilehlý chodník či komunikaci, měl bych určitě učinit opatření, která by zabránila vzniku hrozící škody. Pokud tak neučiním, mohl bych se vystavit nebezpečí toho, že bych za takovou škodu odpovídal."
Ve městech se tak na mnoha místech začala objevovat varování typu "Pozor, padá sníh." I to je podle právníka Laciny způsob, jak dostát povinnosti pokusit se předejít hrozícímu nebezpečí. Nicméně neexistuje žádná univerzální odpověď na otázku, jak přesně a konkrétně předcházet možné škodě. V každém případě je však dobré spolehnout se v těchto situacích spíše na zdravý rozum než na úřední předpisy. "Osobně si myslím, že všichni zúčastnění, to jest vlastníci nemovitostí, vlastníci komunikací a uživatelé komunikací by se měli v takových situacích chovat rozumně, lidsky. Každý by měl splnit svůj díl odpovědnosti tak, aby ke škodě nedošlo," zakončuje Lacina.