Průmyslová škola ve Volyni oslavila 150 let existence


Sto padesát let existence si tento rok připomíná Střední průmyslová škola ve Volyni. Jako dárek k tomuto výročí dostala nové vzdělávací středisko pro zpracovatelský průmysl.
Kulaté narozeniny volyňské průmyslovky druhou listopadovou sobotu společně oslavily stovky zaměstnanců, studentů, bývalých pedagogů, absolventů i dalších hostů. Účastníci setkání si například mohli prohlédnout areál vzdělávacího zařízení, které je druhou nejstarší průmyslovou školou v Čechách. K vidění zde kromě jiného byly i výrobky studentů, historické učební pomůcky či dobové fotografie. Průmyslovka, jejíž součástí je již osmnáct let Vyšší odborná škola, má nadregionální význam a její absolventi jsou úspěšní v České republice stejně jako v zahraničí. „Troufám si říct, že jednou z největších deviz je lidský přístup a skvělý kolektiv zaměstnanců. Všech, kteří pracují pro tuhle školu srdcem a uplatňují lidský přístup, všech si vážím,“ uvedl Jiří Homolka, ředitel Vyšší odborné a Střední průmyslové školy ve Volyni.
Součástí listopadových oslav bylo i otevření vzdělávacího střediska pro zpracovatelský průmysl s CNC linkou, jehož se zúčastnil ministr školství Marcel Chládek. Středisko vybavené nejmodernější technologií je zaměřeno na výrobu dřevěných konstrukcí a přispěje k rozšíření odborného profilu absolventů. Toto zařízení stálo 30 miliónů korun, z toho čtyři a půl milionu zaplatil Jihočeský kraj a zbytek evropské fondy. Nové vzdělávací středisko ve Volyni ocenil i jeden z absolventů vyšší odborné školy, který ho během studia viděl pouze v zahraničí. „Byl bych velice rád, pokud bychom i my takové zařízení tehdy měli k dispozici. Byli jsme i u výrobce tohoto konkrétního stroje v Německu na exkurzi a bylo to velice přínosné,“ dodal Jindřich Král, který Vyšší odbornou školu ve Volyni absolvoval v roce 2008.
(bob)