Projekt „Dobrej start“ pro dívky ze sedmých tříd odstartoval


Strakonická televize ve spolupráci s preventivně informační skupinou Policie ČR ve Strakonicích zorganizovala pro dívky sedmých tříd ZŠ Poděbradova projekt Dobrej start. Díky němu se teď šest měsíců budou setkávat s odborníky z různých míst, kteří se je pokusí zaujmout a zábavným pojetím informovat o věcech, které souvisejí se životem -náctiletých.
Dnešní svět přináší dospívajícím řadu výhod ale také rizik. Projekt Dobrej start zaměřený na žákyně sedmých tříd základní školy Poděbradova ve Strakonicích tak přináší prevenci před internetovou šikanou či poruchami příjmu potravy. Dále seznámí dívky s prostředím strakonické služby kriminálního vyšetřování, okresního soudu i státního zastupitelství. Minulý týden se uskutečnilo první povídání. Dívky se přímo na půdě strakonické nemocnice dozvěděly více o možnosti očkování proti rakovině děložního čípku. „Očkování existuje. Od dubna by mělo být zdarma. Do té doby je to deset tisíc za tři dávky dohromady, používají se u nás dvě očkovací látky, Silgard a Cervarix,“ informoval primář gynekologicko porodnického oddělení ve Strakonicích Václav Vlášek.
Tento typ rakoviny způsobuje vir, který se přenáší intimním stykem, takže se jedná o pohlavně přenosnou chorobu. Rakovinným virem se během svého života nakazí 80 procent populace. Pouze v České republice onemocní rakovinou čípku tisícovka žen. Nejméně tři sta třicet z nich na tuto chorobu umírá. Školačky byly v šoku: „Já jsem nevěděla, kolik žen na to jakoby onemocní a kolik na to může zemřít. To jsem vůbec netušila. Ani jsem v podstatě nevěděla, co to je a teď už to vím.“ Další žačka řekla: „Víme o tom něco blíž, než jsme slyšely od ostatních.“ A její kamarádka dodala: „Teď jsem se dozvěděla víc, než jsem předtím věděla. Některé věci mě i zaskočily.“
Žákyně zjistily například informace o nechtěném početí, vyzkoušely, jak funguje zdejší baby box a prošly také porodnici, kde spatřily novorozené miminko, které bylo na světě pouhých pár minut od porodu. Primář děvčatům prozradil své zkušenosti z praxe v Písku a Praze: „ Já jsem bohužel zažil maminky dvanácti-třináctileté…“
Poslední návštěva se odehrála v dětském centru, kterým je provedl ředitel Martin Karas. Vysvětlil, že důvodů, proč děti končí tady, je mnoho: od zdravotních komplikací přes rodinnou zátěž jako je toxikomanie, některé děti jsou z nefunkčních rodin, jiné byly týrané. „Zhruba přijmeme za rok v průměru kolem pětačtyřiceti až padesáti dětí. Doba trávená v zařízení je průměrně devadesát dnů, to znamená tři měsíce,“ poznamenal.
Projekt vzal za srdce nejen děvčata ale i přednášející. Jaké nejintenzivnější dojmy si odnášejí?„Krásná miminka, a že vím o hodně víc informací. Je to pro mě lepší, i pro všechny,“ uvedla jedna ze sedmaček. A primář Vlášek děvčata pochválil: „Mně se líbil celkem jejich přístup. Myslím si, že jsou to věci, které se jich dotýkají a budou dotýkat, těm se nevyhnou v životě. Určitě bude lepší, když na to budou připravené.“ (mav)