Provoz nového psího útulku ve Strakonicích

Redaktor: Martina Vaněčková

Během pěti let se situace s umísťováním odchycených psů naprosto změnila. Už je nečeká cesta do Písku, zvířata teď zůstávají ve Strakonicích. Útulek byl u Blatenského mostu zřízen koncem minulého roku a jak uvidíte v následující reportáži, jeho provoz zatím funguje na jedničku.

Stejně jako před pěti lety se i letos někdo ve Strakonicích uprostřed mrazů zbavil tří živých kříženců. Čtyřnozí sourozenci tak putovali ještě před vánočními svátky do nově otevřeného psího útulku U Blatenského mostu. Tam dostali jména Rarášek, Adélka a Amálka. Dnes už žijí v nových rodinách a naše kamera zachytila adopci Amálky.

Psi ze soukromé stanice v Písku byli do strakonického útulku převezeni ve dvou dnech a obyvatelé Strakonic a okolí si ke zvířatům okamžitě našli cestu. A našli hned několik způsobů pomoci. Ta první, a samozřejmě ta nejlepší a nejúčinější, je, pokud si pejska "přijdou-vyberou-vezmou". Na doklad toho, že toto funguje, můžu říct, že před koncem roku, to znamená někdy v prosinci, kdy se teprve útulek zprovoznil, se udalo už třináct pejsků. A po novém roce, což je velmi krátká doba, dalších devět," uvedl 8.ledna starosta Strakonic Pavel Vondrys.

Útulek navštívil i pán, kterému jednoho psa ukradli a život druhého ukončila rakovina.

Zalíbila se mu fena Katrina a řekl nám: "I psi v útulku mají právo na dobrý život, jako u nás měla třeba Barunka. Mají tady krásnou fenečku, na kterou se s manželkou přijedeme podívat."

V útulku mají domov i týraní psi, o které zřejmě nikdo neprojeví zájem. Jako například o fenu německého ovčáka Babču, která má záda spálená kyselinou. Vedoucí útulku Emil Cedl na její adresu vysvětlil: "Ta fena je tady u nás na dožití. Já nemám svědomí, ani mé ošetřovatelky paní Březinová a Autorská, abychom ji nechali utratit. Je zde i zbídačený ovčák, o kterého se museli postarat strážníci a který má veliký strach z lidí, neboť si podle veterináře prožil hodně zlého. "To je pejsek, mým úsudkem tak tříletý, ale v dezolátním stavu. Ten má uřezaný uši, vymlácený zuby, proseklý nos. Ale už se u nás začíná po té chvíli adaptovat, už reaguje na můj hlas, na jméno, a protože se bál, tak se jmenuje Bojar," poznamenal Cedl.

Pejsci určení k adopci, která je zdarma, jsou zdraví a zaléčení. Prvních pět dnů tráví v karanténě a po ní jsou očkováni a ošetřeni. Pokud se ale někomu pes zaběhl a v útulku se mu o něj postarali, musí se zaplatit: "Pokud se původní majitel ozve, na což má nárok do půl roku, musí pobyt psa zaplatit. Pobyt je na den 170 korun a k tomu 250 korun ošetření veterinárního doktora," doplnil vedoucí správce útulku.

O psy se starají tři lidé na dva a půl úvazku, proto je nutné respektovat návštěvní dobu. Při ní se může domluvit i jiná forma pomoci než je adopce. K tomu více řekl starosta Strakonic: "Další možná forma pomoci je, že lidé přijdou přinesou krmení určené pro pejsky, nemůže to být samozřejmě cokoliv. A další možná vhodná forma je, pokud budou se psím útulkem spolupracovat - přijdou, pomohou pejsky vyvenčit, budou tam takhle pravidelně docházet – i to je velmi užitečná forma pomoci."

PřílohaVelikost
0803_Utulek.wmv3.21 MB