Provozovatele pouti straší více než krize výkyvy počasí


Strakonická pouť patří mezi nejrozsáhlejší a nejoblíbenější v jižních Čechách a také k největším akcím, které se ve městě konají. Za tu letošní utrží do rozpočtu v přepočtu 1,2 milionu korun.

Přibližně 360 stánků a 40 atrakcí se 150 zaměstnanci a 11 provozních dní pouťové zábavy na 18 000 metrech čtverečních na ploše pod Hvězdou a přilehlé Ellerově ulici a okolí. Historie strakonické václavské pouti se traduje od 50. let minulého století. Od těch dob, kdy řetízkový kolotoč stál dvě koruny a střela na střelnici jednu, se ale zvýšily jak náklady na provozování, tak vstupné na atrakce. ,,Tady máte atrakci, za kterou by byl menší rodinný domek postavený, a ta vyžaduje každoroční, prakticky každodenní údržbu,“ uvedl organizátor Josef Tříska
Provozovatelé atrakcí platí kromě údržby samotné, na kterou padnou přibližně tři čtvrtiny čistých zisků, také poplatky za pronájem plochy, který činí 750 000 korun. Každá atrakce má svůj technický průkaz a vyžaduje tedy i přísná pravidla na přepravu a náklady na převoz. Některé do Strakonic přijíždí až z 300 kilometrové dálky.
Jako každá akce pod otevřeným nebem, i konání této je pod hrozbou nevyzpytatelného počasí. S tou se provozovatelé potýkají více než s všudypřítomnou ekonomickou krizí, která se jich ale také dotkla. ,,To přijde maminka s dvěma dětma a má dvě stokoruny a ví, že víc utratit nemůže. Za druhý bych řekl, že dřív se sjelo na pouť čtyři, pět rodin, dneska už to není. A také děti ubývá na obcích. Některé ty akce jsme museli úplně vynechat, protože to finančně nebylo únosné,“ řekl Tříska.
Výše vstupného je to, o čem se veřejnost baví nejvíce, na hluk si lidé stěžují ojediněle. Cena za lístky se řídí náročností a také obsazením atrakce. Oproti hlavnímu městu se drží kolem 50 korun. A kolik jsou návštěvníci za atrakce ochotni utratit? A za co nejvíce? ,,Já dostanu tak pětistovku od babičky a něco málo od rodičů. Nejvíc utrácím za autodrom, za lavici a za Extreme,“ řekl dvanáctiletý Marek Podlešák. Bohuslava Uhlíková uvedla: ,My jsme tady byli s babičkou a s dědou, měli jsme tady čtyři děti, takže tak 1000 korun až 1 500. Vybíráme atrakce, aby byly úměrný věku dětem.“,,Já za atrakce neutrácím, ale spíš si kupuju něco k jídlu, nebo tak něco,“ odpověděl sedmnáctiletý Dominik Červenka.
Již od února mohli přihlášky na pouť zasílat rovněž stánkaři. U nich záleží na tom, jak velký je jejich stánek. Poplatek činí za každý i započatý metr čtvereční a každý započatý den 100 korun. Poplatek se platí i za auto, které u stánku je. Jejich zájem je ale více než dostačující, některé muselo město odmítnout. Nejatraktivnějším místem pro trhovce je Ellerova ulice. Stánky jsou rovněž umístěny tak, aby nenabízely stejné zboží vedle sebe. Přednost mají prodejci ze Strakonic a okolí. Finanční odbor Městského úřadu ve Strakonicích počítal s tím, že město letos utrží přibližně 1,2 milionu korun. Tyto finanční prostředky jsou již součástí schváleného rozpočtu. Loni zisk z poutě činil 1,1 milionu korun. (al)