Rekonstrukce vodárny v Pracejovicích potrvá osmnáct měsíců

Po rekonstrukci úpravny vody v Hajské čeká nyní na modernizaci úpravna vody v Pracejovicích. Rekonstrukce se dotkne zejména technologické části uvedené do provozu v roce 1966, která už je dnes za hranicí své životnosti. Kromě nové technologie se budova vodárny dočká nových omítek, střechy a podlahových krytin. Tato část rekonstrukce spolyká desítky milionů korun. „Rekonstrukce úpravny vody je rozpočtována na 112 milionů korun, z toho řádově 86 milionů by činila dotace poskytnutá operačním programem životního prostředí," potvrdil investiční technik MěÚ Strakonice Lukáš Srb. Podle něj ale nejde jen o rekonstrukci samotné vodárny za 112 milionů korun, ale také o rekonstrukci a modernizaci zdrojů pitné vody za dalších 60 milionů.
V areálu vodárny bude rovněž demolována tzv. „nová“ úpravna vody z 80. let, v jejíž útrobách se ukrývají dva mamutí monobloky. Svého času vyráběly 50 litrů pitné vody za vteřinu, ale z provozu byly vyřazeny v roce 2000. Zaměstnanců pracejovické úpravny se rok a půl trvající odstávka samozřejmě dotkne, ale většina z nich se po ní vrátí zpátky. Proto s velkou nostalgií neodcházejí. „Já si myslím, že ne. Prostě, když se člověk nad tím zamyslí, že dneska se vyvíjí všechno ve světě, a tady ta technologie už má leta odsloužena, tak je lepší žít s tím, že tady bude něco novýho, co zase vydrží pár let,“ řekl věcně vedoucí směny Vladimír Vaněk.
Újmu v zásobování pitnou vodou během pracejovické odstávky nepocítí ani běžný spotřebitel. Náhradní zásobení obyvatel pitnou vodou bude zajištěno z úpravny vody v Hajské a z Římova. (puč)