Rekonstruované hradní sály ocenili pamětníci i mladí lidé

Přehraj video
Rekonstrukce budovy bývalého pivovaru v hradním areálu je dokončena. A v polovině srpna se tyto prostory po dlouhé době otevřely veřejnosti.
Dvoupatrový objekt v severním křídle hradního areálu sloužil do roku 1908 jako pivovar. Od té doby rozsáhlé prostory tohoto objektu chátraly. Výjimkou byla jen příležitostná hospůdka U Kata ve sklepních prostorech, která sloužila především při Mezinárodním dudáckém festivalu a dalších akcích. Nyní celá budova získala novou podobu - bývalá sýpka a sušárna pivovaru se proměnila ve víceúčelové sály.
Počáteční zaměřování a získávání vstupních podkladů pro budoucí rekonstrukci, které probíhalo v prvním týdnu roku 2005, považuje hlavní projektant Jiří Neumitka za nejobtížnější část svého úkolu."Venku bylo až mínus patnáct stupňů, nebyla zde okna. Všude tady profukovalo, byla obrovská zima, foukal sem sníh a v tom jsme tady začali pracovat," vzpomíná na těžké začátky projektant Jiří Neumitka.
Na rekonstrukci a výstavbě tří víceúčelových sálů se podílelo hned několik stran. Na svých představách a možnostech se museli shodnout zástupci města, památkáři, projektanti stejně jako stavební dozor. Podle Ondřeje Šefců z Národního památkového ústavu šlo o neustálý dialog: "V řadě věcí se udělal ústupek ze všech stran, aby se našlo funkční řešení." Ukázkou takového kompromisu jsou například dveře do rytířského sálu, které musely ustoupit cennému historickému zdivu a jsou tedy vybudovány na místě, které již naši předci vybourali pro komínové těleso. Naopak železobetonové schodiště je novodobý prvek. "Nechtěli jsme se přizpůsobovat sto nebo dvě stě let zpátky. To by byla napodobenina. Proto jsme vytvořili originální schodiště ze současné doby," vysvětluje Jiří Neumitka. Po necelých dvou letech stavebních prací tak vznikly tři víceúčelové sály: U Kata, Maltézský a Rytířský. Tyto prostory jsou uzpůsobeny pro konání nejrůznějších kulturních akcí, od výstav, koncertů a divadel malých forem, přes přednášky a besedy až po nejrůznější setkání a semináře. Proměnu kladně hodnotil i strakonický starosta Pavel Vondrys: "Je vidět markantní rozdíl mezi původním stavem a tím, jak to vypadá dnes." Mnohostrannost využití nových prostor chválila i jedna z návštěvnic Dne otevřených dveří. "Vzhledem k tomu, že hrad nabízí tři víceúčelové sály, si myslím, že zájem veřejnosti bude veliký a že i já si najdu své kulturní využití."
Proměnu kdysi neudržovaného prostředí na současnou kulturní podobu ocenili především pamětníci původního stavu: "Nedovedla jsem si představit, že to bude taková nádhera. S původním stavem se to nedá vůbec srovnat, předtím to byly téměř ruiny, protože se o to nikdo nestaral." "Já pamatuji hrad už téměř 80 let a celý jeho vývoj za svůj život sleduji. Nyní se projevilo jaký je hrad krásná památka." "Je to opravdové překvapení. Když člověk zná hrad celá desetiletí. Nyní je to radost všude, kam se podívám."
Proměnu ocenil i Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu. Spojení hradu, muzea, galerie, knihovny, základní umělecké školy a nyní i kulturního centra dělá z kdysi neživé památky rušné centrum s pestrým využitím. "Tento hrad nebude jen památkou, která je pouze v létě obalená turisty. Nyní budou mít lidé důvod vracet se sem po celý rok," dodal Ondřej Šefců. Nedávné slavnostní otevření víceúčelových sálů završilo rozsáhlý pětiletý projekt rekonstrukce městských částí strakonického hradu. Potěšitelné je, že prostory bývalého pivovaru byly dokončeny o dva měsíce dříve - s ohledem na konání mezinárodního dudáckého festivalu. "Stavba byla naplánována tak, aby klimatické podmínky neohrozily průběh ani dokončení stavby," vysvětlil Jiří Urbánek, který stavbu dozoroval. Všechny práce na strakonickém hradě ovšem ještě nekončí. Ve srovnání s rozsáhlou rekonstrukcí jsou to však již drobnosti. "V letošním roce nás ještě čeká oprava západní brány, do budoucna bychom rádi odtěžili hradní studnu, opravili stodolu či omítku na oddělení pro děti Šmidingerovy knihovny," doplnila místostarostka Strakonic Ivana Říhová. "Hrad je tak rozsáhlý, že je to nekonečná práce," uzavřel s úsměvem Pavel Vondrys. (reg)