Rok 2012: boj nemocnice za nervové, kožní a dětské oddělení

Přehraj video
Nechtěný vánoční dárek dostali lékaři a nemocnice od zdravotních pojišťoven. Ty s nimi rozvazují smlouvy, aby se, jak tvrdí, zbavily nadbytečných lékařů a péče. Vedení nemocnice ve Strakonicích se nejvíce obává zrušení nervového, kožního a dětského oddělení. Zdravotnické asociace se vzbouřily a žalují pojišťovny za kartelovou dohodu.
Pro ředitele strakonické nemocnice Tomáše Fialu není příchod roku 2012 veselý. Čekají ho měsíce plné horkého vyjednávání a řešení složité situace v poskytování zdravotní péče. Nadílka, kterou od zdravotních pojišťoven zdravotníci s obavami očekávali, právě dorazila: „Ta nadílka spočívá v tom, že zdravotní pojišťovny nám plošně vypovídají smlouvy, které mají své trvání do konce příštího roku, do roku 2012. Zdravotní pojišťovny nám vypovídají smlouvy na poskytování zdravotnické péče, jak lůžkové, tak ambulantní,“ informoval STTV Fiala. Zdejší nemocnice je členem Asociace českých a moravských nemocnic a také Asociace krajských nemocnic. Obě složky se spojily a žalují pojišťovny u Městského soudu v Praze za kartelovou dohodu. Určitá vyjednávání s pojišťovnami ohledně snižování počtu lůžek vedl ředitel Fiala již v roce 2011. A na základě těchto zkušeností říká: „Tady určitě bude tlak na neurologii, bude tlak na kožní oddělení a bude tlak zřejmě částečně i na dětské.“ Vedení bude strakonickou nemocnici hájit především tím, že se zde už dostatečně tvrdá úsporná opatření zavedla. Od počátku devadesátých let klesl počet akutních lůžek méně než na polovinu, ze 603 na 294. Snížil se počet zaměstnanců z 570 na 520. Provedla se restrukturalizace.
A v souvislosti s blízkostí písecké nemocnice platí argument, že každá z nich má jinou spádovou oblast. Ta strakonická směrem na jihozápad. „Nedovedu si představit, že by se neurologická péče okleštila a pacienti by museli dojíždět například do Písku, kde tato kapacita nestačí ani pro pacienty z píseckého regionu,“ upozornil primář neurologie ve Strakonicích Pavel Houška.
Také pacienti vidí zrušení nebo omezování provozu nervového oddělení jako nesmysl. A nejen proto, že se neurologie teprve nedávno přestěhovala do nového pavilonu. „To by bylo skutečně, myslím, vůči lidem hrozné. Já jsem poprvé na tomto oddělení, tímto způsobem nemocná. Byl to úplně nejhorší zážitek mého života, který mě postihl před týdnem a nedovedu si vůbec představit, nic, kam bych jela, patrně do jiného města, jak bych vůbec si to zařídila, nebo jak bych se tam dostala,“ řekla jedna z pacientek lůžkového oddělení.
„Redukce nebo nedej bože zrušení tohoto moderního oddělení by byla velká škoda zejména pro pacienty tohoto okresu, a samozřejmě i nadregionálního působení našich lékařů ve smyslu poskytování péče pacientům zejména z Klatovska a z Horažďovicka,“ poznamenal Houška. (mav)