Strakonické sídliště Mír se začíná měnit k lepšímu. Například někdejší šedivé panelové domy v minulých měsících dostaly barevnou fasádu a nyní se město pustilo do rozsáhlé revitalizace. O strakonickém sídlišti Mír se ve studii architekta Vladimíra Děrdy z roku 2005 uvádí, že zde bydlí 2070 obyvatel a jeho hustota činí více než 300 lidí na jeden hektar plochy.
Studie byla zpracována jako základní podklad pro revitalizaci, jejíž první etapa právě probíhá. Hlavním důvodem regenerace strakonického sídliště Mír je zpříjemnění prostředí, ve kterém žije 1/12 obyvatel města. „První etapa začala na podzim loňského roku a je zaměřena především na zlepšení bezpečnosti dopravy v dané lokalitě. A součástí úprav byl i vznik nového parkoviště pro šestnáct vozidel,“ konstatoval za Městský úřad Strakonice Michal Novotný. Projekt na revitalizaci sídliště Mír je součástí integrovaného plánu rozvoje města Strakonice, díky čemuž má šanci získat finanční prostředky z integrovaného operačního programu, tedy ze zdrojů Evropské unie. „Žádost o podporu z integrovaného operačního programu byla již podána a v dohledné době, předpokládáme za měsíc až dva, bychom se měli dozvědět výsledek. Dotace byla požadována ve výši osmdesát pět procent, což představuje náklady zhruba 2,8 milionu korun,“ přiblížila Eva Krausová z městského úřadu.
Anketa, kterou uváděla Děrdova studie v roce 2005, ukázala, že názory lidí z Míru jsou často protichůdné. Je tomu tak i teď při hodnocení úprav křižovatek. „Já jsem to jako problém nepociťoval, protože každý řidič se musí sám věnovat tomu, kudy jede. Ale překvapilo mě, že nikdo nikomu nic neřekl, a najednou se tu začne bourat,“ uvedl jeden z obyvatel sídliště Mír a kolemjdoucí žena ho doplnila: „Já si myslím, že to nebylo až tak hrozné. Tyto retardéry, které se tady dělají jako revitalizace, jsou vyhozené peníze, protože tady na sídlišti stejně nemůžete jet víc než třicítkou.“ Jiný obyvatel sídliště ale řekl: „Na jedné z křižovatek na sídlišti se zrovna nedávno stala bouračka. Možná to tedy pomůže.“
Už v létě začne 2. etapa revitalizace, která bude rozsáhlejší. Zahrnuje nová dětská hřiště, opravené chodníky, rozšíření komunikací, výměnu mobiliáře i osvětlení a úpravu zeleně včetně automatické podzemní závlahy. „Dětské hřiště, lavičky a parkování, to je důležité. Parkování na tomhle sídlišti je největší bolest. Já bych se těšila na ta parkovací místa a na to dětské hřiště. To si myslím, že by si tu děti zasloužily, je jich tu hodně,“ konstatovala obyvatelka sídliště Mír. (mav)