Seminář potvrdil vzrůstající oblibu dřevostaveb


Přednášející z několika evropských zemí a Kanady vystoupili na mezinárodním semináři Dřevostavby pořádaném Vyšší odbornou školou ve Volyni. Tato konference, která patří k největším svého druhu v Evropě, dosáhla letos plnoletosti. Konal se totiž její již 18. ročník.
Na dva dny v roce se VOŠ A SPŠ Volyně přemění v kongresový sál a v několika jazycích jsou zde skloňovány pojmy jako pasivní dům, dřevěná konstrukce, nízkoenergetické budovy, požární odolnost, zdravé bydlení či dřevo jako obnovitelný zdroj. Také letos se zde sešli odborníci z Evropy i zámoří, aby předvedli své nejnovější studie v oblasti dřevěných konstrukcí a snažili se nastínit budoucnost staveb na bázi dřeva. „Když jsme připravovali 1. ročník před 18 lety, měli jsme čtyři přednášející ze Švýcarska a 30 účastníků z České a Slovenské republiky. K dnešnímu dni těch účastníků registrujeme přes 600 a přednášejících je 40 z devíti zemí. Každý ročník se snažíme oživit nějakou novinkou. Momentálně pro příští ročník připravujeme větší zastoupení rakouských firem a zástupců rakouských univerzit díky nadstandardním vztahům s obchodním oddělením rakouského velvyslanectví v Praze,“ uvedl Jiří Homolka, ředitel Vyšší odborné a střední průmyslové školy ve Volyni.
Zajímavým aspektem letošního setkání odborníků ve Volyni byla statistikou potvrzená skutečnost, že hospodářská recese posledních let nezasáhla produkci a vývoj dřevostaveb tak jako ostatní odvětví ve stavitelství i průmyslu. Zatímco před patnácti lety byl hlavním tématem semináře problém popularizace dřevostaveb v České republice, dnes je každá desátá započatá stavba na bázi dřeva. Je tedy zřejmé, že obliba této technologie roste. „Jako absolvent zdejší školy jsem už poněkolikáté na zdejším semináři přednášel a mohu potvrdit, že za posledních několik let došlo v oblasti dřevostaveb k výraznému rozvoji. Tento posun, respektive rozvoj, mohu potvrdit i z pozice významné stavební firmy zabývající se prodejem a distribucí stavebních materiálů v České republice,“ řekl Jiří Skřipský, absolvent VOŠ a SPŠ Volyně.
Volyňská škola si uvědomuje, že podobně jako recese zasahuje celé hospodářství, krizi prožívá také střední a vysoké školství. Přitom kvalita vzdělání není dána jen dosažením maturity nebo získáním titulu. Důležité je co největší sepjetí školy s praxí a co nejlepší příprava studentů na profesní kariéru. Proto ve Volyni rozjíždějí i opravdu netradiční službu – díky kontaktům na velké množství firem zajišťují absolventům od března letošního roku jakousi burzu pracovních příležitostí. „Situace v českém školství je taková, že židlí na středních školách je mnohem víc než deváťáků. To v současné době vede ke ztrátě motivace a mnoho studentů, a bohužel i rodičů, volí cestu nejmenšího odporu k získání maturitního vysvědčení. My se snažíme, aby naši absolventi byli co nejlépe uplatnitelní v praxi. Proto pořádáme nadstandardní aktivity, ke kterým určitě patří i dnešní konference,“ zdůraznil Jiří Homolka, ředitel VOŠ a SPŠ Volyně. (zj)