Speciální dveře zajistí bezpečnost pracovnic sociálního odboru

Přehraj video
Na sociálním odboru Městského úřadu ve Strakonicích probíhaly v minulých dnech poněkud netradiční stavební úpravy. Ve dveřích do dvou kanceláří přibyla okénka, která mají zajistit větší bezpečnost pracovnic tohoto odboru.
Většině z nás se při vyslovení pojmu oddělení sociální péče a pomoci vybaví různé finanční příspěvky, podpory a především, jak už sám název napovídá, pomoc. Podle toho se chová i výrazná část všech klientů, kteří služby sociálního odboru využívají. Bohužel ale existují i ti, kteří považují kladné vyřízení svých žádostí za povinné a bezodkladné. Agresivním chováním vůči sociálním pracovnicím se pak snaží dosáhnout často neoprávněných nebo i nesmyslných požadavků. „V poslední době se rozmnožily případy agresivních klientů, kteří sem přišli požádat o dávky v hmotné nouzi. S touto agresivitou hrozí i napadení fyzické, proto jsme přistoupili k přepážkovému provozu,“ vysvětlila Šárka Vávrová ze sociálního odboru Městského úřadu Strakonice.
Dosud chodili klienti vyřizovat své žádosti přímo do kanceláří sociálních pracovnic. Ty pak od agresivních žadatelů dělil pouze pracovní pult, který lze bez problémů obejít. Zaměstnankyně městského úřadu se proto oprávněně začaly obávat o svou bezpečnost. Z toho důvodu město přikročilo k nezbytnému opatření: zakoupilo dveře se zabudovaným okénkem, přes které jsou klienti obsluhováni, aniž by do kanceláří vstupovali. „Nápad na toto opatření je výsledkem diskuse s pracovnicemi sociálního odboru. Inspirovali jsme se vlastními zkušenostmi, když v minulosti jsme měli podobný způsob obsluhy na našem dopravním odboru,“ dodal tajemník Městského úřadu Strakonice Jan Tůma.
Poněkud překvapivým faktem zůstává, že se agresivně projevují ti lidé, kterým byla sice dávka v hmotné nouzi uznána, ale kteří nedokáží pochopit, že pro její získání musí také něco udělat. „Ono se nejedná o pomoc zadarmo. Naši klienti musí spolupracovat, musí předkládat různé podklady, měli by vykonávat veřejnou službu v případě, že chtějí získat více peněz. Skutečně se jedná o spolupráci a potom se jim z naší strany dostane pomoci.“ zdůraznila Šárka Vávrová.
Montáž bezpečnostních přepážek ovšem není jedinou záležitostí, která zaměstnancům odboru sociálních služeb přináší větší pocit bezpečí a klidu na pracovišti. Výrazně pomáhá i přítomnost strážců zákona. „I přes provedená bezpečnostní opatření nadále intenzivně spolupracujeme jak s cizineckou tak s městskou policií,“ dodal tajemník Tůma. (reg)