Speciální stroj zasadil ve Strakonicích tisíce narcisů a krokusů

Přehraj video
Příští rok na jaře Strakonice rozkvetou tisícovkami nových narcisů a krokusů. I to je praktický výstup odborného semináře, který minulý týden připravilo město Strakonice.
Dvoudenního semináře na téma použití cibulovin a trvalek ve veřejné zeleni se ve Strakonicích zúčastnilo osmdesát odborníků z celé České republiky, kteří se touto problematikou zabývají. Součástí semináře přitom byla i praktická ukázka výsadby cibulovin speciálním sázecím strojem nizozemské firmy JUB. Strakonice se tak staly prvním českým městem, kde byl tento stroj použit. Jiná je situace v západní Evropě a v zámoří. „Každý den od poloviny září do konce listopadu teď pracují v Holandsku tři nebo čtyři takové sázecí stroje. Tři stroje máme i ve Skandinávii, po dvou v USA a v Kanadě stejně jako v Británii, v Belgii, ve Francii a v Německu, odkud jsme s jedním zařízením přejeli do Strakonic,“ upřesnil Jos Beelen, zástupce firmy.
Samotné ukázky práce sázecího stroje se ve Strakonicích během jednoho odpoledne odehrály na deseti místech. Zatímco cibule krokusů byly vysázeny v okolí továrního areálu Fezka a zdejší kruhové křižovatky, pro směsi narcisů pracovníci odboru životního prostředí ve spolupráci s technickými službami vytipovali jiná místa. „Narcisy by měly pokrýt plochy kolem centra města, travnaté plochy – před hradem, v Rennerových sadech, v ulici Na Ohradě, u strakonické teplárny, na Podsrpenské ulici a při vjezdu od Prahy a od Písku na velké křižovatce u benzínové čerpací stanice,“ řekl Jaroslav Brůžek z Městského úřadu Strakonice.
Díky speciálnímu mechanismu tak v zemi během pouhých několika hodin skončilo asi třicet tisíc trvalkových cibulí. Na jaře by z nich měly vyrašit rostliny, které – zejména v případě narcisů – budou postupně rozkvétat až několik týdnů a dlouhodobě tak zkrášlí veřejná prostranství ve Strakonicích. Trvalky by přitom měly na jaře opakovaně vykvétat zhruba deset let a údržba záhonů by neměla být nijak složitá. Nezanedbatelná je i úspora času a práce při samotné výsadbě. „Zhruba tři až pět tisíc cibulí jsme v loňském roce sázeli asi tři až čtyři dny. Teď budeme sázet něco přes třicet tisíc cibulí a mělo by to být za odpoledne hotovo,“ dodal Jaroslav Brůžek. (bob)