Středoškolští europoslanci řešili globální problémy


Strakonice se staly městem, ve kterém se uskutečnila XVI. Národní výběrová konference Evropského parlamentu mládeže v České republice. Hlavním posláním tohoto parlamentu je pořádání konferencí a zapojování studentů středních škol do diskuzí o evropských a celosvětových problémech.
Setkání středoškolských europoslanců ve Strakonicích ve dnech 20. až 23. března se zúčastnilo celkem dvacet vybraných čtyřčlenných školních delegací z celé České republiky. Studenti byli rozděleni do pracovních skupin, takzvaných komisí, z nichž každá se zabývala nějakým aktuálním tématem. Všechna jednání probíhala výhradně v anglickém jazyce. „Z mého pohledu je tato akce pro studenty velmi přínosná. Především si zlepší své komunikační schopnosti, nezanedbatelný je i jazykový posun, neboť jsou nuceni debatovat v angličtině poměrně na vysoké úrovni,“ uvedla mimo jiné středoškolská učitelka ze strakonického gymnázia Markéta Jansová.
Národní konference se zúčastnili dva studenti třetích ročníků strakonického gymnázia, Růžena Jirsová a Jan Knížek. Ještě předtím ale museli úspěšně absolvovat lednové předkolo v Praze. „Tam jsme byli jako tým ze školy společně s mým spolužákem a měli jsme téma, zda je pro svět lepší řešení v multikulturalismu nebo v asimilaci přistěhovalců, potvrdila studentka strakonického gymnázia Růžena Jirsová.
Autorské právo a jeho ochrana na internetu si pro národní konferenci vybral student strakonického gymnázia Jan Knížek. Toto ožehavé téma mu je blízké, protože se ve svém volném čase zabývá programováním. Po vyhodnocení národní konference postoupí nejlepší týmy na mezinárodní zasedání Evropského parlamentu. Účast českých studentů na tomto zasedání vidí představitelé Evropského parlamentu mládeže v ČR nadějně. „Úroveň našich zasedání se každoročně zvyšuje. Je až obdivuhodné, že rok co rok jsou studenti připravenější a rozumově vyspělejší,“ řekl po konferenci pracovník pro styk s médii Matěj Kinovič.
Pochvalu za přípravu národní konference ve Strakonicích, kterou významným způsobem podpořilo město, určitě zaslouží studenti tamního gymnázia. Současní i ti bývalí, kteří pečlivě připravili také neoficiální část programu. „Studenti navštívili strakonický hrad a zúčastnili se zahajovacího ceremoniálu v Rytířském sále, učitelé z celé České republiky zase absolvovali noční prohlídku hradu a vystoupali na Rumpál,“ uvedla několik příkladů studentka a jedna z hlavních organizátorek Kateřina Žejdlová.
Evropský parlament mládeže byl založen v roce 1988 ve Francii a za tu dobu se stal velkou studentskou organizací, kterou tvoří jedenačtyřicet národních organizací ze zemí Evropské unie i mimo ní. Důležité je, že studenti svůj evropský parlament považují za smysluplný. „Určitě smysl má. Minimálně v tom, že si procvičíme angličtinu a naučíme se mluvit před spoustou lidí, což je užitečná zkušenost. A také si vytvoříme vlastní názor na věci, které se týkají nás všech,“ doplnil Jan Knížek. (puč)