Pestrý kulturní program na strakonickém hradě s pečením chleba, ukázkami palných zbraní či orientálními tanci zpříjemnil dětem i dospělým konec letních prázdnin. Akce byla jednou z posledních z nabídky kulturního programu ,,Léto pod Rumpálem.“
Zábavné odpoledne nejen pro děti připravila skupina historického šermu Markýz ze Strakonic ve spolupráci s Muzeem středního Pootaví. Navzdory takřka podzimnímu počasí přilákalo II. nádvoří strakonického hradu asi 300 malých i velkých návštěvníků. Ti si mohli prohlédnout ukázku palných zbraní z období 30leté války a šermíře a mušketýry v dobových oblecích či mučírnu s autentickou ukázkou práva útrpného. Nechyběl ani stánek uměleckého kováře, který zájemcům vyráběl lístky pro štěstí. A zejména ženskou část publika zaujala novinka souboru, a to vystoupení orientálních tanečnic s ukázkou břišního tance a flamenga. ,,My jsme se sem s dcerkou těšily na břišní tanečnice, na ukázku šermířů a podívat se, jaké akce jsou tady pro děti,“ řekla návštěvnice Nela Petrová ze Strakonic.
Ti nejmenší si mohli vyzkoušet drobné soutěže, ti zkušenější pak žonglérské dovednosti s míčky, kužely či diaboly. To zaštiťovala umělecká skupina Tekknical Hard Circus, která se souborem Markýz občasně spolupracuje. Večerní program pokračoval šermířsko-divadelním vystoupením. Obě skupiny na závěr vystoupily s noční ohňovou show. ,,Tady ve Strakonicích to děláme poprvé, ale v historii skupiny, která má více jak 15 let, to akce první samozřejmě není. Tradice podobných akcí, které se víceméně jmenovaly stejně, tedy ,,Loučení s prázdninami“, probíhala na Helfenburku. Tam to bylo o poznání větší, tady je to daleko komornější,“ uvedl za šermířský soubor Ladislav Rytíř.
Atrakcí, která přitáhla největší pozornost, byla ukázka pečení chleba v peci černé kuchyně z 18. století. Pekař Jiří Tyc z pekárny Vacov si ozkoušel výrobu chleba premiérově již při loňských středověkých slavnostech Rumpálování. Oproti minulému roku nyní napekl bochníků přibližně třikrát tolik, a to hned ve dvou várkách. ,,Do této pece se vejde zhruba 28 chlebů. Záleží na tom, jaké jsou odstupy, aby se chleba dobře upekl a aby neměl žádné vady,“ popsal Jiří Tyc nevšední pekařský um.
Těsto vzniklo již ve vacovské pekárně. Samotné bochníky připravil následně pekař s pomocníky již v prostorách černé kuchyně, vykynuly v tradičních ošatkách. Nejtěžší bylo zajistit správnou teplotu těsta, nahřátí pece a udržení teploty v ní. Jinak se chleba se 45 procenty žita složením nelišil od tradičního šumavského. ,,Aby měl vypečený chleba kilo, tak si myslím, že mu bude stačit zhruba 50 minut. Kdyby byl chleba větší, kilo a půl, tak by se musel péct 65 minut. Kdyby byl celožitný, tak pomalu dvě hodiny,“ doplnil Tyc. (al)