Stoleté výročí skautingu v Čechách si připomněly i strakonické oddíly


Sto let uplynulo od doby, kdy A. B. Svojsík po návštěvě u anglických skautů vydává knihu Základy Junáctví, a tak započíná tradici českého skautingu. Nedlouho poté, konkrétně roku 1920, se začíná rozvíjet i středisko ve Strakonicích s několika oddíly. Činnost zdejších skautů ale přerušila, jako i jinde, válka a poté komunistický režim. Nynější oddíly fungují v klubovnách Na Křemelce nepřetržitě od roku 1989. ,,Ve Strakonicích je registrováno 130 aktivních členů. Z toho dětí je 80, které se sdružují ve třech oddílech – dva chlapecké, Synové divočiny a Sluneční záře, a jeden dívčí, který se jmenuje Vlaštovky,“ sdělil vedoucí střediska
Michal Spimmerwimmer.
V rámci kulatého jubilea připravili strakoničtí skauti na sobotní odpoledne 15. září hry a aktivity zejména pro děti. Ty si mohly na Podskalí namalovat svého skauta, projít se z pohádky do pohádky či vytvořit řetězec barevných stop. Představili se ale i jednotlivé oddíly, které prezentovaly svoji činnost. Na hrách se podíleli rovněž nejmenší skauti. ,,Já jsem se dozvěděla o skautu ve školce a chodím tam pátým rokem. A zaujalo mě, že tam všude vyvěšovali ty plakáty, strašně mě to zaujalo, tak jsem začala chodit sem, na toho skauta,“ řekla Karolína Čejková z oddílu Vlaštovky. ,,Mě baví ty hry a nebo když se učíme a jdeme na nějako skautskou soutěž a třeba postoupíme, tak je to hrozná radost,“ dodala její kamarádka Kateřina Klasová.
Na akci zavítali i ti nejstarší členové, tzv. ,,Oldskauti,“ z nichž některým je přes 80 let. Jedním z nich byl Eduard Macner. Do skauta se zapojil v 15 letech, ihned po skončení druhé světové války, kdy do oddílů vstupovalo velké množství nových členů. Skautské tábory či výpravy pro něj znamenaly něco, co ve válečném období neměl možnost poznat. „My jsme byli kluci z války vychovaný a jeden známý mi řekl, pojď ke skautům, tam pečou buřty. To pro mě bylo něco zajímavého, tak jsem šel. My je tam nepekli, ale dělali jsme spoustu jiných věcí. Učili jsme se od uzlování, morseovku a hry různé. To se nám líbilo,“ popsal Eduard Macner jeho skautské začátky.
Skautkou se stala i jeho manželka, která chodila do tehdejší klubovny U Dlohošů na Velkém náměstí, kde se nyní nachází starý bufet a kde v minulosti působil dívčí oddíl. Oba se shodují na tom, že dodnes je skauting součástí jejich života a bez pravidelných schůzek Oldskautů si jej neumí představit.
Zájem o tuto volnočasovou aktivitu u dětí ale dlouhodobě klesá. Do strakonického střediska přichází každoročně dva až tři noví členové. Podle vedoucí oddílu Vlaštovky je také ve srovnání s minulými roky těžší děti zaujmout a zabavit tak, aby se do nových dovedností, kterým se ve skautu mohou přiučit, nemusely nutit. (al)