Strakonická atletka sní o olympiádě v Riu


Zatím ještě stranou přílišného zájmu médií, ale už v hledáčku sportovních odborníků vyrůstá na jihu Čech jeden z největších talentů české atletiky. Devatenáctiletá Anna Švecová ze Strakonic se v těchto dnech připravuje na zkoušku z dospělosti a sní o účasti na olympiádě v Rio de Janeiru.
První atletické krůčky začala Anička v osmi letech dělat pod vedením strakonického trenéra Martina Plačka. Nejprve prošla všeobecnou přípravou, pak se zaměřila na víceboj a ještě později na dálku, trojskok a krátké překážky. Práci strakonického propagátora atletiky Plačka ještě dnes oceňuje současný Annin trenér Jiří Couf. „Anička si přinesla velmi dobré základy z víceboje. Právě pan učitel Plaček s ní toto absolvoval. Nepreferoval žádnou disciplínu, Anička ale vynikala hlavně v dálce a v překážkách,“ řekl trenér Jiří Couf.
Nadějná atletka, která nyní studuje sportovní gymnázium v Českých Budějovicích, postupně začala sbírat medailové úspěchy nejen na krajské úrovni ale i v celostátním měřítku. To hlavní ovšem přišlo minulý rok. V červnu 2012 totiž Anna na mistrovství republiky juniorů vybojovala stříbro v trojskoku a získala i zlatou medaili v dálce za 620 centimetrů. Tento výkon pro Annu Švecovou znamenal nejenom vylepšení osobního rekordu o více než půl metru, ale i účast na mistrovství světa juniorů. Barcelonský šampionát byl dosavadním vrcholem spolupráce s trenérem Coufem. Jeho přístupu i znalostí si atletka ze Strakonic velmi cení. „Já jsem s ním velice spokojená. Je dobrý trenér a mně vyhovuje,“ ujistila Anna Švecová.
Také Jiří Couf je se svou svěřenkyní spokojen. Aničku považuje za jeden z našich největších atletických talentů, který má pro vrcholový sport nezbytné předpoklady. „Je to závodní typ a nesmírný talent s rytmizační schopností. A to je pro skok důležité,“ vysvětlil Jiří Couf.
Přesto se sportovní dvojice Švecová – Couf v dohledné době s největší pravděpodobností rozejde. Devatenáctiletá atletka totiž právě končí středoškolské studium a vedle tréninků ji teď čeká i maturita a po prázdninách zřejmě vysoká škola v Praze. Podle tohoto scénáře by pak Anička přestoupila do některého z pražských klubů a připravoval by ji nový trenér. Do té doby však úspěšná dálkařka vedle školních povinností hodlá splnit také limit na letní evropský šampionát juniorů v italském Rieti. „Můžu v této sezóně skočit dvakrát 605 centimetrů nebo jednou 615. Tak to se snad povede,“ věří Anna.
A vzdálenější sportovní budoucnost? Trenér Couf tvrdí, že Anička potřebuje výkonnostně dozrávat zhruba ještě dva až čtyři roky. Pak je reálné, že se bude účastnit i vrcholných atletických akcí v kategorii žen. „V roce 2015 má být halové mistrovství Evropy dospělých v Praze. Myslím, že tam by se Anička mohla objevit,“ uvažuje trenér.
Sympatická atletka ze Strakonic pomýšlí ještě o kousek dál. Chtěla by se aktivně zúčastnit největší sportovní akce roku 2016. „Mým sportovním cílem by bylo podívat se na olympiádu do Rio de Janeira. A uvidíme, jak to půjde dál. Třeba i na další olympiádu,“ doufá Anna Švecová. (bob)