Strakonická nemocnice je mírně zisková

Přehraj video
Jihočeské nemocnice vloni hospodařily se ziskem, který činil více než 52 000 000 Kč. Z toho 41 000 000 Kč v plusu byla českobudějovická organizace. Nemocnice Strakonice skončila hned druhá se ziskem přes 6 000 000 Kč. Jako třetí nejlepší hospodařila písecká nemocnice se ziskem necelé 2 000 000 Kč.
Poslední hospodářský výsledek nemocnice ovlivnilo přeceňování majetku, což mělo dopad právě v oblasti zisku. V zásadě tedy nejde o reálné peníze, ale o mimořádnou účetní operaci. Přesto: nemocnice ve Strakonicích má v současnosti obrat zhruba 400 000 000 Kč, je stabilizovaná a své platby hradí včas. „To znamená, že si může taky trošku diktovat ceny. Může si vybírat dodavatele, se kterými chce spolupracovat. Myslím si, že i ve vztahu k zaměstnancům máme dohodu, že v případě, když to hospodaření umožní, jsme ochotni část zisku investovat zpátky do odměn, odměňovat je,“ sdělil ekonom nemocnice Luboš Kvapil. V návaznosti na to ředitel nemocnice Tomáš Fiala připomenul, že od konce srpna loňského roku intenzivně komunikoval se zaměstnanci o akci „Děkujeme, odcházíme“, a bavil se i s oběma odborovými organizacemi: „Výpovědi lékařů z pracovního poměru u nás v nemocnici nebyly, takže ten efekt byl. A strakonická nemocnice má pevné místo, stabilní, v síti Jihočeských nemocnic. Ti její zaměstnanci toto prokázali. Naši zaměstnanci jsou to nejcennější, co tady v nemocnici máme.“
Kondici, v jaké je nemocnice nyní, nejlépe vystihuje porovnání s rokem 2003. Fiala se tehdy jejího vedení ujal za téměř zoufalé situace. Ztráta činila 120 000 000 Kč a neuhrazené platby po lhůtě splatnosti až 90 000 000 Kč, dodavatelům se platilo i s devítiměsíčním zpožděním. „Což samozřejmě vedlo k tomu, že někteří dodavatelé nám nechtěli vůbec dodávat. Speciálně třeba Asociace distributorů léčiv přišla s tím, že už nám nedají ani acylpyrin. A bylo těžké a složité s nimi vyjednávat, protože nemocnice neměla peníze kde brát,“ popsal Kvapil. Zároveň ovšem zdůraznil, že cílem nemocnice není maximální zisk, ale dlouhodobě vyrovnané hospodaření, mírně přebytkové. Dále, že je nemocnici nutné rozvíjet a obnovovat, a ne ve své podstatě odvádět velké daně. Před osmi lety zde započala restrukturalizace, zboural se jeden pavilon, tři se opustily a následně pronajaly, což mělo jistý přínos do ekonomiky. „V té restrukturalizaci pokračujeme dále, protože Vy si vzpomínáte, že před osmi lety jsme se možná bavili o nějakém nouzovém stěhování gynekologie, porodnice a slučování,“ vzpomněl Fiala. Dnes je to akce připravená, finančně dotovaná z kraje i z regionálního operačního programu. Nyní se chystá přestavba chirurgie tak, aby gynekologie s porodnicí mohly operovat a působit v budoucím pavilonu operačních oborů. (mav)